| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zasady przyznawania i rozliczania premii

Zasady przyznawania i rozliczania premii

Pracodawcy borykają się w praktyce z problem dotyczącym charakteru oraz zasad przyznawania i rozliczania świadczeń wypłacanych pracownikom w ramach tzw. premii (premii pracowniczych).

 Zasadnicze znaczenie ma istota, treść warunków/kryteriów, od których uzależnione jest tego typu świadczenie. W szczególności jeśli warunki premiowania są określone w sposób konkretny i podlegający kontroli, wówczas świadczenie ma charakter premii. W przypadku zaś gdy przyznanie premii zostało pozostawione swobodnemu uznaniu pracodawcy, przy jednoczesnym braku sprawdzalnych i możliwych do kontroli kryteriów, świadczenie to ma charakter nagrody.

Powszechnym i jedynie koniecznym składnikiem wynagrodzenia jest wynagrodzenie zasadnicze. Inne należności ze stosunku pracy mają charakter fakultatywny, ponieważ mogą, lecz nie muszą, być wprowadzone do treści stosunku pracy (tak m.in. SN w wyroku z 11 grudnia 2007 r., sygn. akt I PK 157/07). Takim składnikiem jest premia, która może stanowić element wynagrodzenia za pracę we wszystkich systemach płac. Jako zmienna część wynagrodzenia uzależniona jest od rzeczywistych wyników pracy (premia regulaminowa).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Zasady przyznawania i rozliczania premii – premia regulaminowa a premia uznaniowa

W dalszej części artykuły szczegółowe wyjaśnienie zasad przyznawania premii.

reklama

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasady przyznawania i rozliczania premii. /fot. Fotolia
Zasady przyznawania i rozliczania premii. /fot. Fotolia

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Goska

Radca prawny, prawnik zarządzający Kancelarii Radców Prawnych Goska&Gortat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »