| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jak rozliczyć usługi budowlane, gdy kontrahent jest podmiotem zagranicznym?

Jak rozliczyć usługi budowlane, gdy kontrahent jest podmiotem zagranicznym?

Rozliczenie usług budowlanych sprawia podatnikom wiele problemów, jeśli nieruchomość jest położona za granicą lub kontrahent jest podmiotem zagranicznym. Prawidłowe rozliczenie wymaga od polskich podatników znajomości zagranicznych przepisów. Często wiąże się też z obowiązkiem rejestracji do VAT w kraju położenia nieruchomości.

Podstawową zasadą wspólnego systemu VAT jest zasada opodatkowania usługi w miejscu faktycznej jej konsumpcji, co wynika z terytorialnego charakteru tego podatku. Zasada ta dotyczy także usług budowlanych, które z reguły są związane z określoną nieruchomością. Jeżeli usługa budowlana jest związana z konkretną nieruchomością, to – zgodnie z art. 28e ustawy o VAT – jest opodatkowana w kraju położenia nieruchomości. W przeciwnym razie należy ją opodatkować na zasadach ogólnych, tj. zgodnie z art. 28b ustawy o VAT w kraju nabywcy usługi – w przypadku gdy jest świadczona między podatnikami.

Jak określić miejsce świadczenia usług związanych z nieruchomościami

Zwykle świadczone usługi budowlane są związane z określoną nieruchomością. Usługi te są konsumowane i – w rezultacie – opodatkowane w kraju położenia nieruchomości, z którą są związane. Taki sposób opodatkowania usługi budowlanej związanej z określoną nieruchomością wynika z art. 28e ustawy o VAT i art. 47 dyrektywy 2006/112/WE. Obydwa przepisy, zarówno krajowy, jak i wspólnotowy, bardzo podobnie wyznaczają miejsce opodatkowania usług związanych z nieruchomościami.

Miejsce świadczenia usług związanych z nieruchomościami

Miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest według ustawy o VAT miejsce położenia nieruchomości.

Podstawa prawna: art. 28e ustawy o VAT

Miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług rzeczoznawców i agentów nieruchomości, usług zakwaterowania w sektorze hotelarskim lub sektorach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, przyznawanie prawa użytkowania nieruchomości oraz usług związanych z przygotowywaniem i koordynacją prac budowlanych, takich jak usługi architektów i biur nadzoru budowlanego, jest według dyrektywy miejsce, w którym znajduje się dana nieruchomość.

Podstawa prawna: art. 47 dyrektywy 2006/112/WE

Z przepisów wspólnotowych i krajowych wynika, że o miejscu świadczenia, a tym samym o opodatkowaniu usługi budowlanej związanej z nieruchomością, decyduje wyłącznie miejsce położenia nieruchomości, z którą dana usługa budowlana jest ściśle związana – niezależnie od tego, dla jakiego podmiotu jest wykonywana oraz gdzie znajduje się siedziba usługobiorcy. Potwierdził to również Dyrektor IS w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 9 czerwca 2015 r. (sygn. IPPP3/443-808/13/15-5/S/ISZ), który wyjaśnił, że:

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak rozliczyć usługi budowlane, gdy kontrahent jest podmiotem zagranicznym? /fot. Fotolia
Jak rozliczyć usługi budowlane, gdy kontrahent jest podmiotem zagranicznym? /fot. Fotolia

Wersja PREMIUM Kodeks Pracy 2016169.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Jarosz

Ekspert z zakresu marketingu i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »