| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jak rozliczyć usługi budowlane, gdy kontrahent jest podmiotem zagranicznym?

Jak rozliczyć usługi budowlane, gdy kontrahent jest podmiotem zagranicznym?

Rozliczenie usług budowlanych sprawia podatnikom wiele problemów, jeśli nieruchomość jest położona za granicą lub kontrahent jest podmiotem zagranicznym. Prawidłowe rozliczenie wymaga od polskich podatników znajomości zagranicznych przepisów. Często wiąże się też z obowiązkiem rejestracji do VAT w kraju położenia nieruchomości.

Zastosowanie omawianej reguły ustalania miejsca świadczenia [określonej w art. 28e ustawy o VAT – przyp. autora] jest niezależne od statusu stron transakcji, w szczególności od tego, czy usługobiorca jest podatnikiem (przedsiębiorcą), czy konsumentem (osobą niebędącą podatnikiem).

Nie ma także znaczenia to, czy usługodawca ma siedzibę (miejsce zamieszkania, stałe miejsce prowadzenia działalności) w państwie, gdzie jest położona nieruchomość. Nie jest istotne, czy usługodawca ewentualnie świadczy usługi ze swojego stałego miejsca prowadzenia działalności. Nie gra roli także to, czy jest zidentyfikowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych, czy też nie. Miejscem świadczenia dla usług związanych z nieruchomościami jest państwo, w którym nieruchomość jest położona. Zasada ta ma zastosowanie wówczas, gdy usługę można przyporządkować do konkretnej nieruchomości, która jest możliwa do zlokalizowania, co do miejsca jej położenia.

Ponadto jak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora IS w Katowicach z 30 września 2015 r. (sygn. IBPP4/44512-205/15/LG):

(...) w świetle przepisów dotyczących miejsca świadczenia usług, aby uznać usługi za związane z nieruchomością, wynik prac musi się wiązać z konkretną nieruchomością, np. działką, budynkiem, budowlą o określonych parametrach, numerach, będącą w posiadaniu określonych osób.

Usługi budowlane są opodatkowane w kraju położenia nieruchomości (art. 28e ustawy o VAT) zarówno wtedy, gdy są świadczone na rzecz innych podatników, jak i wtedy, gdy są wykonywane na rzecz osób prywatnych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł Jak rozliczyć usługi budowlane, gdy kontrahent jest podmiotem zagranicznym

Link: http://biznes.inforlex.pl/roczniki/czasopisma/tresc,I79.2016.002.0000020,00,Jak-rozliczyc-uslugi-budowlane-gdy-kontrahent-jest-podmiotem-zagranicznym.html?pozycja=9

W artykule m.in.:

  • Jak rozliczać usługi budowlane wykonywane przez polskich podatników za granicą
  • W jaki sposób rozliczać VAT od nabycia usług budowlanych wykonanych w Polsce przez zagranicznego kontrahenta
  • W jaki sposób rozliczyć przemieszczanie sprzętu oraz materiałów wykorzystywanych do świadczenia robót budowlanych
  • W jaki sposób podatnik rozlicza dostawę towarów montowanych na zagranicznej nieruchomości
  • Jak rozliczyć dodatkowe usługi związane z budową
reklama

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak rozliczyć usługi budowlane, gdy kontrahent jest podmiotem zagranicznym? /fot. Fotolia
Jak rozliczyć usługi budowlane, gdy kontrahent jest podmiotem zagranicznym? /fot. Fotolia

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »