| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zmiany w Ordynacji podatkowej od 1 stycznia 2016 r.

Zmiany w Ordynacji podatkowej od 1 stycznia 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. zaczynają obowiązywać istotne zmiany w Ordynacji podatkowej. Jakie to zmiany? Podpowiadamy w poniższej publikacji.

Do Ordynacji podatkowej wprowadzono zasadę, zgodnie z którą: „niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika” (art. 2a O.p.).

Pozornie zasada ta niewiele da podatnikom, bowiem w praktyce zapewne trudno będzie spotkać organy podatkowe, które mają wątpliwości co do treści przepisów podatkowych. Jednak powyższą zasadą podatnicy mogą się posiłkować w postępowaniu sądowoadministracyjnym, np. podnosząc zarzut braku zastosowania przepisu przez organ, i to przypuszczalnie z niezłym skutkiem. Składy orzekające, w odróżnieniu od fiskusa, same często mają bowiem wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego, czego czasami dają wyraz w uzasadnieniach orzeczeń. Tak więc podatnicy mogą się tutaj spotkać ze zrozumieniem.

W sumie wprowadzone novum należy ocenić pozytywnie, aczkolwiek z innych przyczyn niż zakładał projektodawca przepisu.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Zestawienia – obok zeznań, wykazów i informacji – zostały uznane za deklaracje podatkowe (art. 3 pkt 5 O.p.). Dotyczy to miesięcznego zestawienia oświadczeń, które sprzedawca wyrobów akcyzowych służących do celów opałowych przekazuje do właściwego naczelnika urzędu celnego w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano sprzedaży.

Dzięki uznaniu zestawień za deklaracje potwierdzono prawo do ich korygowania. Zmiana wyjaśnia zatem ostatecznie, że zestawienia takie, skoro to deklaracje, można korygować. Wobec tego zmianę tę należy ocenić pozytywnie.

Podatnik nie musi się już obawiać wysyłania korespondencji za granicą. Nadanie pisma w zagranicznej placówce pocztowej (w kraju UE) jest obecnie traktowane tak samo jak nadanie pisma w polskiej placówce pocztowej. Z art. 12 § 6 pkt 2 O.p. wynika bowiem, że termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane nie tylko w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz.U. z 2012 r., poz. 1529), ale również w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim UE. Termin uważa się za zachowany również wówczas, gdy przed jego upływem pismo dotrze do polskiej placówki pocztowej operatora wyznaczonego po nadaniu w państwie spoza Unii Europejskiej. Rzecz jasna zachowano również możliwość złożenia pisma w polskim urzędzie konsularnym.

Zobacz serwis: Moja firma

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »