| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zmiany w Ordynacji podatkowej od 1 stycznia 2016 r.

Zmiany w Ordynacji podatkowej od 1 stycznia 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. zaczynają obowiązywać istotne zmiany w Ordynacji podatkowej. Jakie to zmiany? Podpowiadamy w poniższej publikacji.

Do Ordynacji podatkowej wprowadzono zasadę, zgodnie z którą: „niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika” (art. 2a O.p.).

Pozornie zasada ta niewiele da podatnikom, bowiem w praktyce zapewne trudno będzie spotkać organy podatkowe, które mają wątpliwości co do treści przepisów podatkowych. Jednak powyższą zasadą podatnicy mogą się posiłkować w postępowaniu sądowoadministracyjnym, np. podnosząc zarzut braku zastosowania przepisu przez organ, i to przypuszczalnie z niezłym skutkiem. Składy orzekające, w odróżnieniu od fiskusa, same często mają bowiem wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego, czego czasami dają wyraz w uzasadnieniach orzeczeń. Tak więc podatnicy mogą się tutaj spotkać ze zrozumieniem.

W sumie wprowadzone novum należy ocenić pozytywnie, aczkolwiek z innych przyczyn niż zakładał projektodawca przepisu.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Zestawienia – obok zeznań, wykazów i informacji – zostały uznane za deklaracje podatkowe (art. 3 pkt 5 O.p.). Dotyczy to miesięcznego zestawienia oświadczeń, które sprzedawca wyrobów akcyzowych służących do celów opałowych przekazuje do właściwego naczelnika urzędu celnego w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano sprzedaży.

Dzięki uznaniu zestawień za deklaracje potwierdzono prawo do ich korygowania. Zmiana wyjaśnia zatem ostatecznie, że zestawienia takie, skoro to deklaracje, można korygować. Wobec tego zmianę tę należy ocenić pozytywnie.

Podatnik nie musi się już obawiać wysyłania korespondencji za granicą. Nadanie pisma w zagranicznej placówce pocztowej (w kraju UE) jest obecnie traktowane tak samo jak nadanie pisma w polskiej placówce pocztowej. Z art. 12 § 6 pkt 2 O.p. wynika bowiem, że termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane nie tylko w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz.U. z 2012 r., poz. 1529), ale również w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim UE. Termin uważa się za zachowany również wówczas, gdy przed jego upływem pismo dotrze do polskiej placówki pocztowej operatora wyznaczonego po nadaniu w państwie spoza Unii Europejskiej. Rzecz jasna zachowano również możliwość złożenia pisma w polskim urzędzie konsularnym.

Zobacz serwis: Moja firma

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Nikolay Kirov

Od 1996 r. wykładowca i doradca w zakresie: • Negocjacji, Budowania Relacji i Kreowania Wartości Dodanej w biznesie • Przywództwa, wdrażania zmian organizacyjnych i rozwiązywania konfliktów • Negocjacji Strategicznych i Międzykulturowych, Budowania modelów e-Biznesu i Strategii Przez prawie 20 lat ponad 50 000 osób brało udział w moich wykładach, szkoleniach i sesjach strategicznych podczas realizacji Programów Rozwojowych dla Korporacji i Przedsiębiorców, studiów podyplomowych, programów Master of Business Administration: Executive MBA, MBA IT, MBA HR, MBA FINANSE, MBA dla Inżynierów, MBA dla kadry Medycznej a także na międzynarodowym programie Executive MBA realizowanym w języku rosyjskim na Białorusi. Wykładowca „Kozminski AMP - Advanced Management Program” - realizacja Warszawa - Barcelona, na którym prowadziłem zajęcia w EADA Business School. Na swoich kursach pokazuje jak umiejętności negocjowania i budowania relacji w biznesie przekładają się bezpośrednio na korzyści ekonomiczne i zadowolenie partnerów. Jak podpisywać korzystniejsze długoterminowo kontrakty. Obecnie jest Dyrektorem ds. Strategii i Rozwoju - Center of Excellence - Centrum Doradztwa i Kształcenia Menedżerów - Akademii Leona Koźmińskiego. Partnerem i członkiem zarządu „Kirov Strategic Negotiators” Sp. z o.o., Członkiem Zarządu Fundacji BARGEWORK, Członkiem Rady Naukowej Fundacji „Pasja do Edukacji i Rozwoju”, członkiem Kapituły Nagrody PNSA - Polish National Sales Awards, Członkiem Kapituły nagrody "Lwy Koźmińksiego" oraz członkiem Kolegium Redakcyjnego czasopisma "Management and Business Administration. Central Europe". Koordynator merytoryczny programu studiów Koźmiński MBA dla Inżynierów oraz studiów podyplomowych „Strategiczne Zarządzanie Sprzedażą i Zespołem Sprzedaży”. Jest również opiekunem i promotorem kilkudziesięciu strategicznych projektów doradczych prowadzonych w ramach programów MBA, oraz opiekunem i promotorem ponad 200 projektów doradczych dla administracji publicznej. Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK