| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 110 mln zł w konkursach dla firm w ramach programu "Polska Wschodnia"

110 mln zł w konkursach dla firm w ramach programu "Polska Wschodnia"

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przewidziało trzy konkursy w ramach programu "Polska Wschodnia" na lata 2014-2020, którego celem jest wspieranie przedsiębiorczości w pięciu województwach. O dofinansowanie będą mogły ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, prowadzące działalność gospodarczą w Polsce Wschodniej. Pierwszy konkurs ma ruszyć już we wrześniu.

"Dofinansowanie uzyskają projekty polegające na opracowaniu innowacyjnych produktów poprzez wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych. Wsparcie przeznaczone jest na poszczególne etapy procesu inwestycyjnego, który doprowadzi do powstania innowacji. Z dotacji będzie można pokryć m.in. koszty opracowania analizy rynku i możliwości ulokowania na nim produktu, przygotowanie dokumentacji wdrożeniowej, uzyskanie patentu czy też zdobycie certyfikatów" - wyjaśniła wiceszefowa MIR.

Zobacz: Podatkowe rozliczenie otrzymanej dotacji

"Za unijne pieniądze firmy będą mogły także kupić wartości niematerialne i prawne w formie patentów, know-how, licencji oraz innych praw własności intelektualnej, które są niezbędne do wdrożenia własnych lub nabytych prac badawczo-rozwojowych. Fundusze UE będzie można przeznaczyć też na zakup, montaż i uruchomienie maszyn, urządzeń, linii produkcyjnej lub technologicznej" - zaznaczyła.

Wiceszefowa MIR zastrzegła, że podczas oceny wniosków będzie brana pod uwagę przede wszystkim innowacyjność produktu oraz jego potencjał rynkowy. "Priorytetowo będą traktowane projekty wpisujące się w zakres regionalnych inteligentnych specjalizacji, wspólnych, dla co najmniej dwóch województw z Polski Wschodniej, a także przyczyniające się do powstawania nowych miejsc pracy" - podkreśliła.

Zobacz: Jak pozyskać dotacje unijne z budżetu 2015 - 2020?

Jak poinformowała, o dotację będą mogły powalczyć mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa należące do "ponadregionalnych powiązań kooperacyjnych". Wyjaśniła, że musi ono obejmować swym zasięgiem minimum dwa województwa, w tym co najmniej jedno z Polski Wschodniej, czyli lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie lub warmińsko-mazurskie.

Na sierpień zaplanowano natomiast ogłoszenie konkursu "Wzór na konkurencję", również organizowanego przez PARP. Wnioski będzie można składać w październiku. Jego budżet to 5 mln zł.

"O dofinansowanie będą mogły ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, prowadzące działalność gospodarczą w Polsce Wschodniej. Przewidziano dwa etapy wsparcia: na przeprowadzenie audytu wzorniczego i opracowanie rekomendacji, co do dalszych działań związanych ze stosowaniem wzornictwa w firmie oraz na wdrożenie w przedsiębiorstwie działań rekomendowanych na podstawie audytu" - zaznaczyła Wendel. Konkurs będzie dotyczył pierwszego etapu.

Zobacz: Jak przygotować wniosek o dotacje z funduszy UE

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK