| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polacy o wprowadzeniu euro

Polacy o wprowadzeniu euro

Polacy są podzieleni w kwestii przyjęcia euro. Coraz mniej Polaków uznaje, że wprowadzenie euro okaże się korzystne dla gospodarki oraz gospodarstw domowych - tak wynika z przygotowanego raportu TNS Polska.

Według wyników czerwcowego badania TNS Polska "Przyjęcie wspólnej waluty euro. Czerwiec 2015”, odsetek Polaków, którzy uważają, że wprowadzenie euro korzystnie wpłynie na polską gospodarkę spadł o 5 pkt. proc. Stanowią oni dziś prawie jedną piątą badanych (19 proc.). Oceniający euro przeciwnie stanowią ponad połowę (51 proc.) badanych, a 11 proc. uważa, że wejście Polski do strefy euro nie będzie miało wpływu na stan polskiej gospodarki. Jedna piąta (19 proc.) ankietowanych nie potrafi wypowiedzieć się w tej kwestii jednoznacznie.

Zobacz: Czy Polska straci 1 mld euro dotacji z UE na szybki Internet?

Zaszkodzi gospodarstwom domowym

O 4 pkt. proc. spadł tymczasem odsetek uważających, że wpływ zmiany waluty okaże się korzystny dla ich gospodarstw domowych i obecnie stanowią 10 proc. ankietowanych. Natomiast aż 68 proc. uważa, że wprowadzenie euro da w tej dziedzinie negatywny skutek. 11 proc. badanych uważa, że przyjęcie euro nie będzie miało wpływu na sytuację ich gospodarstwa domowego i tyle samo nie ma sprecyzowanej opinii na ten temat.

Z opracowania wynika także, że ponad połowa (54 proc.) Polaków uważa, że wprowadzenie w Polsce euro będzie czymś złym, 13 proc. badanych sądzi, że okaże się to dobre, a niemal jedna czwarta (23 proc.) - że zamiana złotówki na euro nie będzie ani czymś dobrym, ani złym.

Zobacz: Jak założyć kantor wymiany walut?

Niekorzystne dla tożsamości narodowej

Z opublikowanego we wtorek raportu wynika, że prawie połowa Polaków (49 proc.) jest przekonana o niekorzystnym wpływie przystąpienia do strefy euro na ich tożsamość narodową. Prawie co czwarty Polak (24 proc.) uważa, że przyjęcie waluty euro nie będzie miało wpływu na poczucie tożsamości narodowej, a 12 proc. - że będzie to wpływ korzystny. 15 proc. nie ma zdania. Wyniki z czerwca tego roku nie różnią się od tych z poprzedniego pomiaru z marca br.

Zobacz też: Przeliczanie faktur w walutach obcych dla celów VAT 2014

Polska w kwestii euro podzielona na pół

Niemal tyle samo Polaków opowiada się za przyjęciem euro, ilu jest przeciwników tego rozwiązania. Zwolenników wprowadzenia waluty euro jest jednak o 5 punktów procentowych więcej. Mimo zobowiązań traktatowych 41 proc. badanych jest zdania, że Polska nigdy nie powinna wchodzić do strefy euro. Za wejściem do strefy opowiedziała się niemal połowa (46 proc.).

Prawie jedna piąta (17 proc.) respondentów uważa, że przyjęcie nowej waluty powinno nastąpić nie wcześniej niż za 10 lat, 14 proc.- że za około 6-10 lat, a niewiele mniej, bo 10 proc. - że w najbliższych pięciu latach. Natomiast 13 proc. nie ma na ten temat zdania. Badacze zwracają uwagę, że liczba zwolenników i przeciwników nie zmieniła się od czasu poprzedniego badania.

Badanie przeprowadzono w terminie 12-17 czerwca, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1015 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat, techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

Zobacz: Ustalenie wartości początkowej środka trwałego - waluta obca

Źródło: euractiv.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Profika Broker

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK