| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > MG pracuje nad usprawnieniem prawa dla przedsiębiorców

MG pracuje nad usprawnieniem prawa dla przedsiębiorców

Ustawy deregulacyjne, nowe Prawo działalności gospodarczej, upowszechnianie polubownych metod rozwiązywania sporów gospodarczych - to niektóre z działań podejmowanych przez Ministerstwo Gospodarki w zakresie usystematyzowania prawa dla przedsiębiorców.

Działania podejmowane przez Ministerstwo Gospodarki w zakresie usprawnienia prawa dla przedsiębiorców prowadzone są w oparciu o prowadzoną systematycznie przez MG analizę obowiązujących przepisów oraz we współpracy z przedstawicielami przedsiębiorców i partnerami społecznymi. - Odpowiadają one na konkretne, zidentyfikowane w praktyce obrotu gospodarczego bariery prowadzenia działalności gospodarczej – podkreśla wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Zobacz: Mandat za przekroczenie prędkości zapłaci przedsiębiorca a nie kierujący

MG podejmuje szereg inicjatyw których celem jest usystematyzowanie i uproszczenie otoczenia prawnego biznesu w Polsce. - Ustawy deregulacyjne, nowe Prawo działalności gospodarczej, upowszechnianie polubownych metod rozwiązywania sporów gospodarczych czy współpraca z Ministerstwem Sprawiedliwości przy opracowaniu nowego prawa restrukturyzacyjnego to elementy kompleksowej strategii którą prowadzimy w tym obszarze – ocenia wicepremier.

Zobacz też: Nowe prawo budowlane korzystne dla przedsiębiorców i inwestorów

Przepisy opracowane w ramach PDG mają służyć wzmocnieniu praw przedsiębiorców. W sposób wyraźny zaakcentowane oraz usystematyzowane zostaną podstawowe zasady dotyczące wykonywania działalności gospodarczej, stanowiące katalog podstawowych praw przedsiębiorcy.

W ramach obowiązującej od 1 stycznia 2015 r. ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, tzw. czwartej ustawy deregulacyjnej wprowadzonych zostało około 40 ułatwień w prowadzeniu firmy. MG szacuje, że zaproponowane w niej rozwiązania przyniosą przedsiębiorcom oszczędności w wysokości ok. 0,9 mld zł rocznie.

Zobacz: Zasada „co nie jest prawem zabronione jest dozwolone” – nowe prawo dla przedsiębiorców

Z kolei nowe przepisy w obszarze ustawy o upowszechnianiu polubownych metod rozwiązywania sporów mają przede wszystkim podnieść świadomości przedsiębiorców, że mediacja może być alternatywą wobec procesu sądowego. Takie rozwiązanie umożliwia też zakończenie konfliktu w tańszy, szybszy i mniej sformalizowany sposób.

Wśród innych istotnych inicjatyw zrealizowanych przez MG w tym obszarze wicepremier Piechociński wymienia m.in. ustawę z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, opracowanie i przekazanie Ministrowi Finansów rekomendacji do zmiany ordynacji podatkowej czy rozwijanie roli konsultacji publicznych w stanowieniu prawa.

- Przede wszystkim koncentrujemy się na tym, aby nasze działania w obszarze prawa dla przedsiębiorców odpowiadały na realne problemy polskich przedsiębiorców podkreśla wicepremier. – To gwarantuje, że wprowadzone zmiany trwale przyczynią się do poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce dodaje.

Zobacz serwis: Zakładam firmę

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK