| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Lepsza ochrona klientów firm ubezpieczeniowych od stycznia 2016 r.

Lepsza ochrona klientów firm ubezpieczeniowych od stycznia 2016 r.

Projekt ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej jest odpowiedzią na nieuczciwą sprzedaż polisolokat przez firmy ubezpieczeniowe. Umowy dla klientów były konstruowane w sposób niekorzystny, między innymi poprzez wprowadzanie zapisów o odstąpieniu od umowy, które powodowały utratę prawie wszystkich oszczędności.

Przyjęty przez rząd projekt ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej zawiera przepisy o charakterze prokonsumenckim, które powinny poprawić i wzmocnić sytuację osób ubezpieczonych. Dotyczy to obszarów, w których Komisja Nadzoru Finansowego, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz rzecznik ubezpieczonych dostrzegają największe zagrożenia dla konsumentów.

Zobacz: Co to jest umowa przedwstępna?

Projekt ustawy stanowi odpowiedź na nieuczciwą sprzedaż tzw. polisolokat. Wprowadza możliwość odstąpienia od umowy w rok po jej zawarciu, ogranicza wysokość opłaty za likwidację polisy przed ustalonym terminem. Wzmacnia pozycję rzecznika ubezpieczonych, wprowadzając m.in. mediację obowiązkową dla zakładu ubezpieczeń, a także wprowadza wymóg analizy potrzeb i możliwości klienta oraz zapewnienia mu szerokiej i rzetelnej informacji.

Zobacz też: O czym pamiętać stosując wzorzec umowy?

W projekcie ustawy zwiększono również uprawnienia Komisji Nadzoru Finansowego. Wprowadzono m.in. możliwość kontroli oddziału zagranicznego zakładu ubezpieczeń i reasekuracji przez KNF.

Przewidziano również wdrożenie dyrektywy „Wypłacalność II” w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Przyniesie to znaczące korzyści społeczno-gospodarcze. Przede wszystkim zmniejszy się prawdopodobieństwo niewypłacalności zakładów, zwiększy ich konkurencyjność, co powinno przełożyć się na wyższą jakość świadczonych usług, obniżenie opłat oraz większą transparentność i lepszą ocenę ryzyka.

Zobacz: Kiedy grozi wykreślenie z Krajowego Rejestru Sądowego

Nowa ustawa powinna wejść w życie z początkiem 2016 r.

Źródło: premier.gov.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK