| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Reklamy mają dokładniej informować o warunkach kredytu konsumenckiego

Reklamy mają dokładniej informować o warunkach kredytu konsumenckiego

Przedstawiane w reklamach warunki kredytu konsumenckiego mają być bardziej zrozumiałe i wyraźne dla odbiorcy. Projekt zmian w przepisach przygotował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Reklamy kredytów konsumenckich mają być bardziej zrozumiałe dla odbiorców, a informacje o oprocentowaniu mają być podawane wyraźnie, a nie drobnym drukiem na samym końcu - zakłada projekt założeń do nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim.

Projekt został przygotowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i w środę trafił do konsultacji. Jak wskazano w uzasadnieniu, dotychczasowe doświadczenia pokazują, że sposób podawania obowiązkowych informacji w reklamach kredytu konsumenckiego nie jest taki, jak zakładano, uchwalając obowiązujące prawo. "Przede wszystkim obowiązkowe informacje przedstawiane są, zwłaszcza w reklamach telewizyjnych, małą czcionką, niekiedy słabo odróżniającą się od tła oraz przez czas zbyt krótki, aby odbiorca reklamy mógł zapoznać się z przedstawianymi informacjami. Jednocześnie sposób sformułowania obowiązkowych informacji – wykorzystanie zdań wielokrotnie złożonych z licznymi wtrąceniami - dodatkowo utrudnia odbiorcy ich przyswojenie" - czytamy w uzasadnieniu.

Zobacz: Faktoring, leasing czy kredyt?

Ponadto - jak zwrócono uwagę - nawet jeśli wszystkie obowiązkowe informacje byłyby przedstawione w takiej reklamie czytelnie i zrozumiale, to i tak byłoby ich tak wiele, że przeciętny konsument może nie być w stanie ich zapamiętać i porównać z innymi ofertami.

Obowiązujące przepisy nakazują podawanie w reklamie stopy oprocentowania oraz wszystkich opłat uwzględnionych w całkowitym koszcie kredytu a także rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Mają być one podane w sposób jednoznaczny, zrozumiały i widoczny. W projekcie założeń zaproponowano, by do ustawy o kredycie konsumenckim dodać przepis stanowiący, by te informacje były podane konsumentowi w sposób co najmniej tak samo widoczny, czytelny i słyszalny, jak dane dotyczące kosztu kredytu. Projekt zakłada również, że w reklamach, w których nie podaje się kosztów kredytu, powinna być podawana na reprezentatywnym przykładzie rzeczywista roczna stopa oprocentowania.

Polecamy produkt: Prawo Jazdy 2015 - PDF

Zdaniem autorów projektu należy wprowadzić przepisy zachęcające do emisji reklam, w których główną informacją dotyczącą kredytu konsumenckiego byłaby ta na temat wysokości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. To ułatwiłoby odbiorcom porównanie oferty różnych banków i wybranie najkorzystniejszej. Z drugiej strony wykluczy czerpanie przez kredytodawców korzyści z niedoinformowania konsumenta.

Ustawa o kredycie konsumenckim ma zastosowanie do umów o kredyt w wysokości nie większej niż 255 550 zł albo równowartość tej kwoty w innej walucie. Projekt założeń uwzględnia konkluzje z kontroli przedsiębiorców udzielających kredyty konsumenckie w 2012 r. jak również część uwag Komisji Europejskiej.

Zobacz też: Kredyt technologiczny 2015 - inwestycja w innowacje

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Siwik

Specjalista ds. księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »