| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorca łatwiej sprawdzi wiarygodność płatniczą kontrahenta

Przedsiębiorca łatwiej sprawdzi wiarygodność płatniczą kontrahenta

Projekt ustawy o rejestrach dłużników zakłada tańszy i powszechny dostęp do sprawdzenia wiarygodności płatniczej kontrahentów przez przedsiębiorców oraz nowe narzędzia dla BIG-ów do oceny firm i konsumentów. Prace nad tym projektem trwają.

Łatwiejsze i tańsze sprawdzanie wiarygodności płatniczej kontrahentów, nowe narzędzia dla BIG-ów do oceny firm i konsumentów, większa ochrona dla dłużników przed nieuczciwym wpisem - to cele projektu autorstwa MG, który figuruje w Wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów.

Założenia projektu noweli ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych rząd przyjął w lutym. Ze względu na to, że do końca kadencji parlamentu pozostało niewiele czasu, istnieje ryzyko, że ustawa nie zostanie uchwalona do końca kadencji. Projekt - wpisany do wykazu 24 kwietnia - dotychczas nie trafił do konsultacji.

Zobacz: Jak od 1 lipca 2015 r. zmienią się zasady rozliczania zakupu laptopów i telefonów do firmy

W trakcie prac nad propozycją MG nie udało się przeforsować swoich postulatów odnośnie planowanego przez MF Rejestru Dłużników Należności Publicznoprawnych, w którym mają się znaleźć dłużnicy niepłacący zobowiązań wobec państwa, podlegających egzekucji administracyjnej. Resort finansów obronił propozycję, by BIG-i miały bezpłatny dostęp do rejestru, zaś wierzyciele z administracji publicznej darmowy wgląd do danych posiadanych przez BIG-i.

Zobacz: Mediacje sposobem na rozwiązywanie sporów między firmami

Z kolei Konfederacja Lewiatan bez powodzenia domagała się, by za pośrednictwem BIG-ów odbywała się dystrybucja danych z Rejestru Dłużników Należności Publicznoprawnych. Natomiast Związek Banków Polskich bezskutecznie proponował, by rozważyć możliwość prowadzenia rejestru w ramach partnerstwa wspólnie z BIG-ami. Banki postulowały też, aby także one - podobnie, jak BIG-i - miały pełen dostęp do danych z rejestru.

Nadrzędnym celem nowelizacji - jak deklaruje resort gospodarki - ma być zapewnienie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego poprzez rozbudowę funkcji informacyjnej biur informacji gospodarczej (BIG-ów).

Zobacz: Uzyskanie dotacji z UE w 2015 roku będzie łatwiejsze?

W założeniach przyjętych przez rząd zaproponowano, by niektóre organy publiczne mogły przekazywać BIG-om informacje o zaległych zobowiązaniach stwierdzonych ostateczną decyzją lub prawomocnym wyrokiem, zwłaszcza tych, co do których rozpoczęto egzekucję. Przekazywane będą mogły być także informacje pozytywne: o terminowym wywiązywaniu się ze zobowiązań. Z systemu tego miałby jednak być wyłączony m.in. KRUS oraz informacje o zaległościach dotyczących niektórych podatków lokalnych, np. podatku rolnego i leśnego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK