REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorca będzie musiał poddać się mediacji

Przedsiębiorca będzie musiał poddać się mediacji./fot. Fotolia
Przedsiębiorca będzie musiał poddać się mediacji./fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki zakłada, że nowe przepisy rozpowszechnią rozwiązywanie sporów między przedsiębiorcami w drodze mediacji. Dla przedsiębiorcy oznacza to, że udział w mediacji będzie mniej kosztowny oraz czasochłonny, a także pozwoli na kontynuowanie biznesu z drugą stroną, co po wyroku sądowym raczej się nie zdarza.

Rozpowszechnienie mediacji w Polsce to jednak "kwestia zmiany stosunków społecznych w gospodarce, gdzie ludzie przestaną myśleć o tym, jak należy drugiej stronie przyłożyć, (...), tylko muszą myśleć o tym, jak należy problem rozwiązać, żebyśmy mogli współpracować dalej" - podkreślił prof. Roman Rewald, prezes Mazowieckiego Centrum Arbitrażu i Mediacji przy Konfederacji Lewiatan podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami w MG.

REKLAMA

Na inny problem w rozwoju mediacji w naszym kraju zwrócił uwagę prof. Andrzej Torbus, szef Śląskiego Centrum Arbitrażu i Mediacji przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach: "Głównym problemem dla sukcesu mediacji jest to, że mimo wszystko polski przedsiębiorca nie zna jeszcze wszelkich zalet mediacji. To jest, jak sądzę, etap przejściowy, tutaj doświadczenie krajów anglosaskich i bliższych nam krajów Europy Zachodniej, rozwiniętych gospodarczo, każe myśleć, że i u nas ten proces boomu mediacyjnego nastąpi. W USA to jest ponad 70 proc. spraw, które miast do sądu, trafiają do mediatorów".

Zobacz: Mediacje w biznesie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Kanadzie przedsiębiorcy jako naturalne traktują to, że najpierw starają się rozwiązać spór w drodze mediacji; podobna kultura jest w USA, w Wielkiej Brytanii, czy coraz powszechniej w Niemczech - uzupełnił wiceszef MG Mariusz Haładyj.

Jak przekonywał wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński także w Polsce skierowanie sprawy do sądu w sporze biznesowym powinno być ostatecznością, tymczasem z roku na rok rośnie u nas liczba spraw, które "zalewają" nasze sądownictwo. Według niego ta narastająca liczba sporów między przedsiębiorcami, niewydolność aparatu sądowniczego oraz brak decyzyjności jest "jedną z głównych barier rozwoju przedsiębiorczości" w naszym kraju.

"Nowoczesna gospodarka zdejmuje ciężar z instytucji, z łatwością rozwiązuje spory" - konkludował.

Zobacz serwis: e-Firma

Wicepremierowi wtórował wiceminister Haładyj: "Kwestia rozstrzygania sporów sądowych, czasu, środków i energii, których to wymaga, jest jedną z głównych barier podnoszonych przez przedsiębiorców, a też zdolność organizacyjna sądów jest ograniczona". Dodatkowo - jak mówił - statystyki pokazują, że mamy jeden z największych na arenie międzynarodowej "dopływ spraw do sądów". Według szacunków MG, przytoczonych przez Haładyja, polska gospodarka traci na sporach sądowych kilkadziesiąt mld zł rocznie.

Upowszechnienie mediacji i arbitrażu ma być zatem receptą na te bolączki. Gdyż - przekonywał Haładyj - mediacja pozwala na szybsze i tańsze zakończenie sporu.

Jego zdaniem nie ma możliwości, by ograniczyć spory między przedsiębiorcami, które są naturalne w każdej wysoko rozwiniętej gospodarce. "Natomiast naszym wyzwaniem jest to, by rozwiązywanie tych sporów było jak najmniej uciążliwe, żeby przedsiębiorcy mieli jak najwięcej czasu na prowadzenie biznesu" - zaznaczył.

Oprócz tego - wskazał - strony wychodzące z sądu po 2-3 latach sporu, rzadko mają ochotę ze sobą współpracować, natomiast mediacja wycisza emocje i daje większe szanse na utrzymanie relacji gospodarczych. Zgodził się z nim Rewald: "Mediacja nie rozstrzyga sporu, mediacja rozwiązuje spór. To ogromna różnica - po rozwiązaniu sporu można dalej prowadzić biznes, po rozstrzygnięciu - raczej nie".

Zobacz poradnik: Krajowe sądy polubowne

Kolejną korzyścią z upowszechnienia mediacji - zaznaczył Haładyj - jest odciążenie sądów.

Wicepremier Piechociński, jak powiedział, liczy na to, że rząd zajmie się przygotowanym przez MG projektem nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów na najbliższym lub kolejnym posiedzeniu i "bez nadmiernych napięć" propozycja trafi do parlamentu.

By przygotować się do wprowadzenia nowych przepisów, MG uruchomiło pilotażowy program, w którym uczestniczy sześć rozlokowanych w różnych miastach centrów arbitrażu i mediacji.

Zobacz: Rozwiązywanie sporów - arbitraż i mediacja część I

Zobacz również: Rozwiązywanie sporów - arbitraż i mediacja część II

REKLAMA

MG ocenia, że "obecnie stopień świadomości stron sporu co do możliwości porozumienia się w drodze ugody wzrasta wraz z przebiegiem procesu sądowego. Celem projektu jest to, aby ta świadomość była jak najwyższa jeszcze przed wytoczeniem powództwa oraz we wstępnej fazie postępowania".

Stąd nowa ustawa ma wprowadzić m.in. obowiązek informowania w pozwie czy strony podjęły próbę polubownego rozwiązania sporu przed skierowaniem sprawy do sądu. Jeśli nie podjęto takiej próby, powód powinien wyjaśnić przyczyny. Zdaniem MG takie rozwiązanie "uświadomi stronom, że każdy spór powinien zostać poprzedzony oceną, czy sprawa może zostać zakończona polubownie, a także ułatwi sędziemu podjęcie decyzji o skierowaniu stron do mediacji w toku postępowania sądowego".

Kolejna idąca w tym samym kierunku propozycja to wzmocnienie obowiązku informowania przez sąd o możliwości skierowania sprawy do mediacji, szczególnie na wstępnym etapie postępowania. Podkreśla się także spoczywający na sądzie obowiązek oceny, czy sprawa może zostać rozwiązana poprzez mediację. Sędzia będzie mógł nakazać stronom wzięcie udziału w spotkaniu informacyjnym, na którym uzyskają informację na temat mediacji, albo wezwać strony na posiedzenie niejawne. Będzie mógł także skierować strony do mediacji na każdym etapie sprawy, a także więcej niż raz w toku postępowania.

MG chce także wprowadzić zachęty ekonomiczne do poddawania się mediacjom. Pozwolą one m.in. zaliczyć koszty mediacji, prowadzonej na skutek skierowania przez sąd, do kosztów sądowych, co umożliwi zwolnienie osób niezamożnych od kosztów mediacji. Ponadto wniosek o zatwierdzenie ugody pozasądowej zawartej przed mediatorem zostanie zwolniony z opłaty sądowej. Jeżeli do zawarcia ugody dojdzie przed rozpoczęciem rozprawy, sąd zwróci stronom całość uiszczonej opłaty sądowej.

Nowa ustawa ma też uporządkować kwestie proceduralne dotyczące mediacji: strony uzyskają pierwszeństwo przy wyborze mediatora, mediator będzie mógł zapoznać się z aktami sprawy zaraz po przystąpieniu stron do mediacji, dane kontaktowe stron sąd przekaże mediatorowi w jak najkrótszym czasie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA