| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe kary dla spółek w projekcie ustawy o ofercie publicznej

Nowe kary dla spółek w projekcie ustawy o ofercie publicznej

Karę do 10 mln złotych lub sięgającą 5 proc. rocznego przychodu będzie mogła nałożyć Komisja Nadzoru Finansowego na spółkę notowaną w obrocie publicznym za niedopełnienie obowiązku informacyjnego - wynika z projektu nowelizacji ustawy o ofercie publicznej.

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt został właśnie skierowany do konsultacji międzyresortowych. Ma na celu, jak wynika z uzasadnienia, wdrożenie do polskiego systemu prawnego dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie przejrzystości informacji o emitentach, których papiery są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym.

Projekt proponuje m.in. nowy system kar za niedopełnienie obowiązków informacyjnych przez emitentów. Ma on dostosować polskie przepisy do unijnych dyrektyw 2004/109/WE i 2013/50/UE.

Projekt zakłada, że jeżeli np. notowana na giełdzie spółka nie będzie wykonywać swoich obowiązków informacyjnych, Komisja Nadzoru Finansowego będzie mogła podjąć decyzję o wykluczeniu, na czas określony lub bezterminowo, papierów wartościowych tej spółki z obrotu na rynku regulowanym.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Będzie też mogła nałożyć karę w wysokości 10 mln zł lub w kwocie stanowiącej równowartość 5 proc. całkowitego rocznego przychodu, wskazanego w ostatnim zbadanym sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy (jeżeli będzie ona przekraczać 10 mln zł). KNF, przewiduje projekt, może też zastosować obie sankcje łącznie.

Dokument zakłada też, że jeżeli możliwe będzie ustalenie kwoty korzyści, związanej z niedopełnieniem obowiązków informacyjnych przez emitenta, KNF będzie mogła nałożyć karę w wysokości dwukrotnej kwoty osiągniętej korzyści lub unikniętej straty.

Przy stosowanych karach komisja będzie jednak musiała też brać pod uwagę m.in. wagę naruszenia oraz sytuację finansową emitenta.

Minimalna stawka płacy w delegacji

KNF będzie też mogła, za naruszenie obowiązków, nałożyć karę na członka zarządu podmiotu gospodarczego, do wysokości 2 mln zł. W przypadku niedopełnienia obowiązków przez członka rady nadzorczej, kara będzie mogła sięgnąć 100 tys. zł. Kary te nie będą mogły być nałożone, jeżeli od naruszenia minął więcej niż rok.

Z kolei jeśli sprawozdanie finansowe podmiotu będzie sporządzone w walucie innej niż polska, wartości wyrażone w tej walucie będą przeliczane po średnim dziennym kursie NBP.

Poza tym projekt doprecyzowuje definicję państwa macierzystego emitenta i zasady zawiadomienia o pakietach głosu w spółce publicznej. Jako "państwo macierzyste" określa to, w którym miała miejsce pierwsza oferta publiczna papierów wartościowych. Doprecyzowuje też, że KNF prowadzi ewidencję obrotu papierami wartościowymi na "terytorium RP".

MF liczy, że w marcu rząd przyjmie projekt ustawy o administracji podatkowej

To już kolejny projekt nowelizacji ustawy o ofercie publicznej, przygotowany przez MF w ostatnich miesiącach. Poprzedni, z lipca 2014 roku, jeszcze nie został przyjęty przez Radę Ministrów. Jak wynika z dokumentów, udostępnionych na stronach Rządowego Centrum Legislacji, istotne zastrzeżenia do tego projektu zgłosiło Ministerstwo Skarbu Państwa.

W piśmie przewodnim do nowego, styczniowego projektu wiceminister finansów Izabela Leszczyna pisze, że uwagi MSP będą mogły być uwzględnione właśnie w tym dokumencie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Dąbrowska-Ospital

Joanna Dąbrowska-Ospital Partner zarządzający w Euskapol, doradca personalny i zawodowy Doradca personalny: pracuję z klientem indywidualnym i z zespołami, koncentrując się na badaniu ich potencjału, a także ich dopasowania do danego stanowiska czy danego projektu. Łowca talentów. Doradca zawodowy: wspieram ludzi w odkrywaniu ich powołania i potencjału zawodowego. Pomaga mi w tym doświadczenie biznesowe (znajomość wielu branż oraz różnych kultur prowadzenia biznesu). Wychodzę z założenia, że biznes to ludzie. Pragnę wspierać ludzi w ich samopoznaniu, odkrywaniu własnego potencjału i predyspozycji, wierząc, że to pozwoli im na lepsze życie w zgodzie ze sobą, jednocześnie korzystnie wpłynie na ich pracę zawodową, a więc również na sukces firmy, w której pracują. Zrealizowane projekty Projekty badania efektywności zespołowej w firmach międzynarodowych. Wspieranie menedżerów HR w podejmowaniu decyzji rekrutacyjnych z zastosowaniem metody i narzędzi PerformanSe. Porady indywidualne, tworzenie ścieżek kariery i badanie potrzeb szkoleniowych dla pracowników średniego szczebla oraz osób poszukujących pracy. Przeprowadzenie bilansów kompetencji dla sportowców Polskiej Kadry Olimpijskiej. 2002-2010 – doradztwo biznesowe dla firm z Francji i Hiszpanii, poszukujących partnerów w Europie Centralnej i Wschodniej Wykształcenie Studia podyplomowe „Inżynieria szkoleń” – uniwersytet Lille 3 Certyfikowany trener metody PerformanSe Autorska metoda prowadzenia bilansów kompetencji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK