REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powstał projekt ustawy o dopłatach bezpośrednich na lata 2015-2020

Powstał projekt ustawy o dopłatach bezpośrednich na lata 2015-2020 / Fot. Fotolia
Powstał projekt ustawy o dopłatach bezpośrednich na lata 2015-2020 / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rząd rozpatrzy projekt ustawy o dopłatach bezpośrednich na lata 2015 – 2020, która będzie regulowała zasady ich przyznawania. Z dopłat skorzystają rolnicy posiadający 1ha gospodarstwa rolnego, a ich wysokość będzie zależała od spełnienia m.in. wymogów dotyczących ochrony środowiska.

Nowe przepisy wdrażają unijne rozporządzenia regulujące Wspólną Politykę Rolną do 2020 r., która w znacznie większym stopniu niż poprzednia nastawiona jest na ekologię i zachowanie w dobrym stanie środowiska naturalnego.

REKLAMA

Według resortu rolnictwa, proponowane rozwiązania pozwolą skutecznie i efektywnie wykorzystać unijne pieniądze na rzecz dostarczania konsumentom zdrowej i dobrej jakościowo żywności w sposób uwzględniający potrzeby restrukturyzacji i modernizacji sektora rolno-żywnościowego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Nowy system dopłat bezpośrednich obejmą różne dopłaty, takie jak: jednolita płatność obszarowa, płatność za zazielenienie, dla młodych rolników, płatność dodatkowa, płatności związane z produkcją oraz dopłata z tytułu przejściowego wsparcia krajowego.

Aby otrzymać dopłatę bezpośrednią, rolnik - tak jak dotąd - będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek. Ma na to czas od 15 marca do 15 maja. Płatności będą przyznawane wyłącznie rolnikom, w przypadku których łączna powierzchnia kwalifikująca się do płatności wynosi przynajmniej 1 ha. Pomoc będzie kierowana wyłącznie do tzw. rolników aktywnych zawodowo, czyli takich, których głównym źródłem utrzymania jest właśnie rolnictwo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Polsce nadal będzie stosowany uproszczony system płatności bezpośrednich, tj. jednolita płatność obszarowa, która przysługuje wszystkim rolnikom. Szacuje się, że będzie to 110 euro do hektara.

Według nowych przepisów aż 30 proc. dopłaty bezpośredniej będzie zależało od spełnienia wymogów środowiskowych, czyli tzw. zazielenienia. Dopłata z tego tytułu wyniesie ok. 74 euro na hektar. Zazielenienie będzie realizowane poprzez dywersyfikację upraw (w gospodarstwach powyżej 15 ha muszą być co najmniej 3 uprawy), utrzymanie trwałych użytków zielonych i utrzymanie obszarów proekologicznych.

Dofinansowanie z UE na działalność innowacyjną

REKLAMA

Utrzymanie trwałych użytków zielonych dotyczy m.in. rolników gospodarujących na obszarach Natura 2000, gdzie nie wolno będzie zaorywać cennych przyrodniczo użytków zielonych. Utrzymanie obszarów proekologicznych będzie dotyczyło gospodarstw o powierzchni powyżej 15 ha gruntów ornych, które będą musiały na ten cel przeznaczyć co najmniej 5 proc. gruntów ornych. Do takich obszarów będzie można zaliczyć np. drzewa, oczka wodne, żywopłoty, rowy, grunty ugorowane (nieobsiane).

Prawo unijne przewiduje tu jednak szereg odstępstw. Np. obowiązku zazielenienia nie będą miały gospodarstwa, w których ponad 75 proc. użytków rolnych, to trwałe użytki zielone lub gospodarstwa o wysokim udziale gruntów ornych wykorzystywanych do produkcji traw lub innych zielnych roślin pastewnych.

Dopłatę za zazielenianie dostaną wszyscy rolnicy prowadzący produkcję ekologiczną oraz małe gospodarstwa uczestniczące w systemie dla małych gospodarstw rolnych choć są one zwolnione z obowiązku zazielenienia, będą dostawać pieniądze z tego tytułu. W przypadku nieprzestrzegania praktyk zazielenienia na rolników nakładane będą kary polegające na zmniejszeniu kwoty otrzymanych w danym roku płatności bezpośrednich.

Projektowana ustawa przewiduje ponadto dopłaty dla młodych rolników (do 40. roku życia), które mają ułatwić im rozpoczęcia działalności rolniczej. Dopłata ta wyniesie ok. 62 euro na hektar. Będzie ona przyznawana do powierzchni nie większej niż 50 ha.

Nowe przepisy przewidują płatność dodatkową, która będzie przysługiwała wszystkim rolnikom do gruntów od 3,01 ha do 30,00 ha. Będzie to wsparcie skierowane do gospodarstw małych i średnich i pozwoli na skuteczniejsze wspieranie dochodów tych gospodarstw. Szacunkowo stawka tej płatności wyniesie ok. 41 euro/ha.

Będą też dopłaty związane z produkcją. Chodzi o pomoc dla niektórych rodzajów produkcji rolnej, które mają szczególne znaczenie gospodarcze, środowiskowe lub społeczne i które znajdują się w trudnej sytuacji. W Polsce wsparcie będzie dotyczyło sektorów: hodowli bydła, krów, owiec, kóz, upraw owoców miękkich (truskawki i maliny), chmielu, roślin wysokobiałkowych, buraków cukrowych, ziemniaków skrobiowych, pomidorów, lnu i konopi włóknistych.

Na płatności związane z produkcją, we wszystkich sektorach łącznie, zostanie przeznaczone 15 proc. koperty krajowe tj. ponad 500 mln euro rocznie. Stawki dopłat do poszczególnych sektorów są zróżnicowane.

Z krajowego budżetu dostanie pieniądze sektor tytoniu. UE nie zgadza się na jego finansowanie z unijnych pieniędzy.

Inne zasady będą obejmowały dopłaty dla małych gospodarstw, które nie będą musiały spełniać unijnych wymogów. Do takiego systemu rolnicy będą mogli przystąpić tylko w pierwszym roku jego stosowania, tj. w 2015 roku. Rolnicy otrzymujący obecnie nie więcej niż 1250 euro rocznie będą włączani do systemu automatycznie, chyba że nie wyrażą na to zgody.

Dopłaty bezpośrednie, tak jak obecnie, będzie wypłacała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na lata 2015-2020 na dopłaty jest ok. 23,5 mln euro.

Dofinansowanie wypoczynku zatrudnionych pracowników - rozliczenie podatkowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA