| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kraje UE za ukróceniem unikania opodatkowania przez firmy

Kraje UE za ukróceniem unikania opodatkowania przez firmy

Ministrowie finansów UE poparli we wtorek zmiany w przepisach dotyczących opodatkowania spółek dominujących i zależnych. Mają one zapobiec unikaniu płacenia podatków oraz tzw. agresywnemu planowaniu podatkowemu.

„Dosyć daleko jeszcze jesteśmy od osiągnięcia takiego stanu prawnego w UE i takiej zgody między państwami członkowskimi, która umożliwiłaby naprawdę skuteczne wyeliminowanie unikania opodatkowania w krajach, gdzie (firmy) prowadzą działalność gospodarczą (...). Do tego jeszcze długa droga, ale chciałbym, by ta droga się zakończyła w obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego” - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek, który uczestniczył w spotkaniu w Brukseli.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Walka z unikaniem płacenia podatków nabrała znaczenia po kryzysie finansowym i gospodarczym w Unii. Według szacunków co roku kraje UE tracą ok. 1 biliona euro wskutek unikania i uchylania się od płacenia podatków.

Dyrektywa o opodatkowaniu spółek dominujących i zależnych pochodzi z 1990 r. Ma ona gwarantować, że ponadnarodowe przedsiębiorstwa nie będą podwójnie opodatkowane w różnych krajach Unii. Przepisy wymagają od państw członkowskich, by wyłączyły z opodatkowania dywidendy i inne formy podziału zysku przekazane do spółek-matek przez spółki zależne z innych państw członkowskich. Jednak te zasady prowadziły do nadużyć ze strony niektórych firm, które w konsekwencji nie płaciły należnych podatków.

Automatyczna wymiana informacji podatkowych w UE

Zmiany mają m.in. uniemożliwić unikanie płacenia podatków poprzez wykorzystywanie różnic w przepisach między państwami Unii dotyczących definiowania tego, co jest pożyczką dla firmy, a co nabywaniem w niej udziałów.

Porozumienie w części dotyczącej klauzuli o unikaniu opodatkowania było możliwe dzięki temu, że państwom członkowskim pozwolono stosować surowsze reguły krajowe. Niektóre kraje UE mają - w zależności od specyfiki systemu podatkowego danego państwa - przepisy służące zwalczaniu uchylania się od opodatkowania. Są one jednak stosowane w różny sposób, a poza tym nie wszystkie państwa członkowskie takie przepisy mają.

Deregulacja zawodu księgowego zagrożeniem dla przedsiębiorców

Aby znaleźć wspólny mianownik dla tak różnego traktowania uchylania się od podatków przez firmy, państwa członkowskie przyjęły wspólną minimalną klauzulę zapobiegającą nadużyciom (ang. GAAR – general anti-abuse rule). Ma ona pozwolić także na większą spójność w stosowaniu przepisów o unikaniu podwójnego opodatkowania w poszczególnych państwach członkowskich. Klauzula ma wyeliminować przyznawanie przywilejów wynikających z dyrektywy, jeśli firma stosuje rozwiązania, które mają na celu jedynie uzyskanie korzyści podatkowych, a nie odzwierciedlają realiów gospodarczych.

Nowe przepisy maja zacząć obowiązywać od 2016 r. W tej procedurze Parlament Europejski ma jedynie rolę konsultacyjną i nie bierze udziału w stanowieniu prawa na równi z państwami członkowskimi.

Prezydencki projekt zmian w ordynacji podatkowej

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Cypel

absolwent pedagogiki (specjalizacja doradztwo zawodowe z coachingiem) oraz studiów podyplomowych z zarządzania personelem. Od 2011 roku aktywnie zajmuje się̨ coachingiem, który jest jego pasją. Ukończył Practitioner Coach Diploma, szkolenie certyfikowane przez Noble Manhattan Coaching, International Institute of Coaching and Mentoring oraz Institute of Leadership and Management. Dodatkowo ukończył Coaching Clinic® Licensing Program, szkolenie licencjonowane przez CoachU oraz International Coach Federation, tym samym stając się̨ licencjonowanym trenerem Coaching Clinic®, najbardziej kompleksowego na polskim rynku szkolenia rozwijającego umiejętności coachingowe menedżerów. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju oraz Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Autor artykułów o tematyce coachingowej dla: czasopisma Personel i Zarządzanie oraz tekstów portali prnews.pl, hrnews.pl, architekcikariery.pl, a także autor komentarzy do czterech dylematów etycznych coacha w książce „Profesjonalny coaching zasady i dylematy etyczne w pracy coacha”. Jest również̇ jednym ze współautorów książki „Zastosowanie coachingu w polityce społecznej”. W 2015 r. przeprowadził pierwsze w Polsce badania naukowe nad skutecznością̨ e-coachingu w rozwoju osobistym ludzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK