REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MPiPS pracuje nad zmianami dot. pracy tymczasowej

praca tymczasowa zmiany
praca tymczasowa zmiany

REKLAMA

REKLAMA

Resort pracy wspólnie z partnerami społecznymi pracuje nad kompleksowymi zmianami dotyczących pracy tymczasowej - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister pracy Radosław Mleczko.

Mleczko uczestniczył w czwartek w posiedzeniu sejmowej komisji ds. kontroli państwowej, podczas której przedstawiał odpowiedź resortu na dezyderat dotyczący egzekwowania przestrzegania przepisów prawa wobec pracowników tymczasowych.

REKLAMA

Na początku listopada sejmowa komisja ds. kontroli państwowej przyjęła dezyderat skierowany do ministra pracy dotyczący nieprawidłowości w funkcjonowaniu agencji pracy tymczasowej. Było to konsekwencją wyników jednego z raportów Państwowej Inspekcji Pracy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Mleczko podczas czwartkowego posiedzenia komisji poinformował jej członków, że pracuje już wraz z partnerami społecznymi nad propozycją zmian w funkcjonowaniu agencji pracy tymczasowej.

REKLAMA

Podkreślił, że 13 listopada odbyło się spotkanie, na które jego resort zaprosił podmioty zainteresowane kwestią uregulowania sytuacji na rynku pracy tymczasowej. Jak wskazał, udział wzięli w nim przedstawiciele NSZZ "Solidarność", PIP, a także przedstawiciele agencji pracy tymczasowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Rezultatem tego spotkania był kompleksowy przegląd wszystkich postulatów, w tym przedstawionych przez PIP. Wspólnie z partnerami społecznymi uznaliśmy za celowe, aby odbyło się kilka spotkań eksperckich w tej sprawie. Jedno z nich odbyło się 26 listopada, a następne przewidziane jest na 11 grudnia" - mówił wiceszef MPiPS.

Leniency - szansa na złagodzenie kary za udział w kartelu

"Przewidujemy, że w oparciu o rezultaty tych rozmów będziemy mogli sformułować propozycję kompleksowych zmian dotyczących pracy tymczasowej w Polsce, w taki sposób, by niedoważać, co zasady sensu istnienia pracy tymczasowej i funkcjonowania agencji pracy tymczasowej" - dodał.

Mleczko poinformował też Komisję, o obecnym etapie prac nad projekt resortu pracy dotyczący zmian w zakresie funkcjonowania umów terminowych. Wskazał, że obecnie resort analizuje uwagi do tego projektu, jakie zgłosiły poszczególne resorty oraz partnerzy społeczni. Termin na zgłaszanie uwag upłynął 21 listopada.

Mleczko zaznaczył, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami MPiPS, na początku przyszłego roku projekt dotyczący umów terminowych powinien zostać skierowany do Sejmu.

Dofinansowanie i porady dla przedsiębiorców od PARP

REKLAMA

Na początku października Państwowa Inspekcja Pracy zaprezentowała komisji ds. kontroli państwowej raport, z którego wynika, że agencje pracy tymczasowej korzystając z luk w przepisach utrzymują pracowników przez wiele lat w systemie pracy tymczasowej u jednego pracodawcy. PIP wskazała, że agencje obchodzą prawo kierując pracownika do tego samego pracodawcy kolejno przez kilka agencji pracy.

Prawo ogranicza do 18 lub 36 miesięcy zatrudnienie za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej. Tymczasem w praktyce ta sama osoba może "tymczasowo" pracować w jednym miejscu kilka lat, bo kierują ją tam różne agencje - podali inspektorzy w dokumencie.

Raport PIP, który powstał po 163 kontrolach inspekcji w agencjach pracy tymczasowej i 186 kontrolach u tzw. pracodawców użytkowników, czyli w firmach, w których te osoby pracują. Kontrole ujawniły nieprawidłowości przy przestrzeganiu ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych - podała PIP.

Najczęściej dotyczyły one pisemnego sporządzania uzgodnień dotyczących warunków pracy tymczasowej między pracodawcą a agencją zatrudniającą daną osobę. W co czwartej kontrolowanej agencji PIP stwierdziła nieprawidłowości przy wypłacie pracownikom tymczasowym wynagrodzeń lub innych świadczeń.

Ulgi podatkowe na prace badawczo - rozwojowe

PIP wniosła do resortu pracy o zmiany w prawie, które uniemożliwiłyby zatrudnienie danej osoby u jednego pracodawcy dłużej niż zakłada ustawa, niezależnie od zmieniających się agencji pracy tymczasowej. List w tej sprawie skierował tez przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Zaznaczył, że związek przygotował własne propozycje zmian. Postulaty nowelizacyjne zgłosiły także Polskie Forum HR, Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia oraz Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy przy współpracy z Konfederacją Lewiatan.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA