| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Poprawki Senatu do czwartej ustawy deregulacyjnej

Poprawki Senatu do czwartej ustawy deregulacyjnej

Senat zaproponował w czwartek niewielkie poprawki do ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, stanowiącej tzw. czwartą transze deregulacji. Jedna z nich zakłada korzystniejsze zasady korzystania z samochodu służbowego dla celów prywatnych.

Ustawa o ułatwieniach w wykonywaniu działalności gospodarczej stanowi czwarty element tzw. pakietu deregulacji. Celem ustawy jest m.in. uproszczenie regulacji, redukcja części obowiązków informacyjnych, uściślenie niektórych zapisów budzących wątpliwości interpretacyjne, redukcja wskazanych obowiązków dokumentacyjnych, a tym samym poprawa efektywności pracy i możliwości inwestowania.

Senatorowie przyjęli ponad 20 poprawek doprecyzowujących i poszerzających wprowadzane przez ustawę swobody w działalności gospodarczej. Np. ułatwiające zasady przedstawiania zaświadczeń lekarskich, doprecyzowujące oświadczenia przedsiębiorców o świadomości odpowiedzialności karnej, czy ułatwiające korzystanie z samochodów służbowych do celów prywatnych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Za ustawą zagłosowało 55 senatorów, 26 - głównie z PiS - wstrzymało się od głosu. W czasie środowej debaty senator Henryk Cioch (PiS) zwracał uwagę, że ustawa nie ma żadnej treści normatywnej, a stanowi jedynie katalog zmian w wielu różnych aktach prawnych. Wyrażał też wątpliwość co do konstytucyjności tak zmienianego prawa.

Reprezentujący rząd wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj przekonywał, że zmiany mają wspólny mianownik - są nim postulaty formułowane przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Zwracał też uwagę, że to już czwarta transza deregulacyjna, a konstytucyjność żadnej z dotychczasowych nie została zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny.

Ułatwienia w rejestracji spółek handlowych – projekt skierowany do komisji

W uchwalonej w październiku przez Sejm ustawie zaproponowanych zostało ponad 40 rozwiązań wymagających dokonania zmian w 30 ustawach, m.in. w Kodeksie pracy, ustawie o izbach gospodarczych, ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, o podatku dochodowym od osób prawnych. Ponadto zmiany obejmują ustawy: o gwarantowanych przez państwo ubezpieczeniach eksportowych, o statystyce publicznej, o ochronie danych osobowych, o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa, o systemie ubezpieczeń społecznych, o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, Prawie ochrony środowiska, o dostępie do informacji publicznej, o podpisie elektronicznym, materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego, ochronie roślin, ustawie o podatku od towarów i usług, Prawie celnym, ustawie o podatku akcyzowym oraz o kredycie konsumenckim.

Zmianami w przepisach o Krajowym Rejestrze Sądowym

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK