| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy okołobudżetowej

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy okołobudżetowej

Rada Ministrów przyjęła projekt tzw. ustawy okołobudżetowej, przedłożony przez ministra finansów związany bezpośrednio z projektem ustawy budżetowej na 2015 r. Projekt zawiera propozycje dotyczące ustalenia wysokości kwot ujętych w budżecie, w poszczególnych sektorach gospodarki.

Obydwa rozwiązania zapewnią ograniczenie procederu unikania opodatkowania wyrobów tytoniowych właściwą stawką akcyzy.

Czy przedsiębiorca może odliczyć zapłaconą akcyzę?

Zasady planowania niektórych wydatków

  • w 2105 r., analogicznie jak w latach ubiegłych, stosowana będzie regulacja umożliwiająca elastyczne planowanie środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli;
  • w 2015 r., analogicznie jak w 2014 r., wprowadzony będzie przepis, że odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli dokonywany będzie na podstawie kwoty bazowej z 2012 r.;
  • w 2015 r. wysokość odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla pracowników uczelni publicznych, co do zasady, utrzyma się na poziomie z 2013 r.

Finansowanie zadań wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży

Wprowadzono przepis nakładający na jednostki samorządu terytorialnego obowiązek przeznaczania na zadania związane ze stosowaniem specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży – środków  w wysokości nie niższej niż zostały na te zadania naliczone w części oświatowej subwencji ogólnej (zapis ten wychodzi naprzeciw oczekiwaniom opiekunów osób/dzieci niepełnosprawnych).

Dodatkowe środki z rezerwy celowej budżetu państwa

Wprowadzono przepisy, które dadzą możliwość zasilenia dodatkowymi środkami z rezerwy celowej budżetu państwa (130 mln zł) sfinansowanie zadań z obszaru mieszkalnictwa.

Zmiana dotycząca ustawy o biokomponentach i biopaliwach

W 2015 r. nie będzie stosowany przepis, który mówi, że na działania promujące rynek biopaliw przeznacza się 1,5 proc. planowanych w poprzednim roku wpływów z podatku akcyzowego od paliw silnikowych.

Rozwiązanie to wiąże się z przewidywanym wprowadzeniem w 2015 r. kwotowo-procentowej waloryzacji rent i emerytur, której sfinansowanie będzie wymagało  zwiększonych środków. Jednocześnie rozwiązanie to pozwoli zachować pulę wydatków mieszczących się w stabilizującej regule wydatkowej.

Regulacja umożliwiająca wsparcie z budżetu państwa restrukturyzacji Przewozów Regionalnych Sp. z o.o.

Wprowadzono przepisy, które umożliwią wsparcie finansowe restrukturyzacji Przewozów Regionalnych Sp. z o.o. Jest to największy przewoźnik na rynku przewozów regionalnych – jego udział w tym rynku wynosi ok. 31 proc. (biorąc pod uwagę liczbę przewiezionych pasażerów).

Ozusowanie umów zleceń od 1 stycznia 2016 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agata Bajek

Starszy Specjalista ds. Projektów HR - Grupa Tempo S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK