REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Posłowie poparli ozusowanie zleceń i dochodów członków rad nadzorczych

ozusowanie zleceń
ozusowanie zleceń

REKLAMA

REKLAMA

Posłowie wszystkich klubów poparli we wtorek propozycję ozusowania umów zleceń oraz dochodów członków rad nadzorczych. Mają jednak różne zdania, jeśli chodzi o termin wejścia w życie nowych przepisów.

We wtorek w Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.

REKLAMA

Sprawozdawca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Izabela Mrzygłocka (PO) mówiła, że projekt zawiera rozwiązania polegające na rozszerzeniu grona podmiotów podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu o członków rad nadzorczych. Zmiany wprowadzają także obowiązek odprowadzania składek do ZUS od wszelkich umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

"Dzięki temu wskazane grupy będą generowały kapitał istotny z punktu widzenia ich przyszłych świadczeń emerytalnych lub rentowych" - wskazywała.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dodała, że rozwiązania te mają zawierać też zapisy uniemożliwiające zawieranie podwójnych umów, w taki sposób, aby unikać ozusowania. Unikanie płacenia składek było możliwe przy zawarciu dwóch umów - jednej na niską kwotę, od której odprowadzana była niska składka; druga, z wyższą kwotą, nie była oskładkowana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W projekcie zaproponowano też wprowadzenie zmian do ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników dotyczące osób podejmujących się dodatkowo pracy na umowy zlecenie" - mówiła.

Mrzygłocka poinformowała, że komisja wniosła kilka poprawek, wśród których najważniejsza dotyczy daty wejścia w życie nowych przepisów. Zgodnie z nią dochody członków rad nadzorczych miałyby być opodatkowane już od stycznia 2015 r. Z kolei od stycznia 2016 r. pracodawcy będą musieli odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne już od wszystkich umów zleceń.

Inna poprawka wniesiona przez komisję daje możliwość renegocjacji niektórych umów o zamówieniach publicznych, które zostały zawarte przed wejściem w życie nowych przepisów.

Kwestia waloryzacji emerytur i rent w 2015 r. w Sejmie

Mrzygłocka wskazała, że do sprawozdania z prac komisji dołączono wniosek mniejszości dotyczący wejścia w życie ustawy. Złożył go Tadeusz Tomaszewski z SLD.

REKLAMA

Podczas wtorkowego wystąpienia w Sejmie Tomaszewski apelował do posłów o jego poparcie. Jak podkreślał, Polska w ostatnich latach była w Europie liderem wzrostu gospodarczego, ale też i liderem, jeśli chodzi o umowy śmieciowe. "Według danych Eurostatu 1/3 aktywnych Polaków pracuje na umowach śmieciowych, a jeśli chodzi o osoby młode poniżej 35. roku życia, to podaje się, że może to być prawie 65 proc. osób" - mówił.

Dodał, że mimo kompromisu, jaki wypracowano podczas prac nad projektem, nadal kwestią sporną pozostaje termin wejścia w życie ustawy. "Stoimy na stanowisku, że trzeba to zrobić jak najszybciej i skończyć tę patologię" - mówił. Dlatego - jak dodał - złożył w imieniu SLD wniosek, aby ozusowanie umów zleceń zaczęło obowiązywać od 1 lipca 2015 r. a nie od 1 stycznia 2016 r.

Agnieszka Hanajczyk (PO) wskazywała, że wypracowane rozwiązania są kompromisowe. Ponadto skutek finansowy tej ustawy to dodatkowe wpływy do ZUS w wysokości 650 mln zł, z czego 350 mln zł to dochód z pieniędzy członków rad nadzorczych. Poinformowała też, że jej klub będzie głosował za przyjęciem tego projektu w przedłożeniu zaproponowanym przez komisję.

Kwestia waloryzacji emerytur i rent w 2015 r. w Sejmie

REKLAMA

W podobnym tonie wypowiadał się Piotr Walowski (PSL). Stwierdził on, że niezależnie, czy rząd wykonuje małe czy też duże kroki w walce z umowami śmieciowymi, to zmierzają one do rozwiązania problemu. "PSL jest za przyjęciem proponowanych zmian" - poinformował poseł.

Janusz Śniadek (PiS) stwierdził natomiast, że proponowane przepisy są dość błahe w porównaniu do skali problemu. "Problemu uchylania się pracodawców od płacenia składek na ZUS, co naraża Skarb Państwa i budżet ZUS na wielomiliardowe straty. Ten projekt to tylko mała kropla w morzu potrzeb" - podkreślał.

"Rząd ma pełną świadomość pozorności proponowanych działań" - dodał. Jak mówił, jego klub ocenia tę ustawę, jako "pozorowanie walki z plagą śmieciówek". "Mimo to PiS zagłosuje za proponowaną ustawą. Jednocześnie zdecydowanie poprze wniosek mniejszości o skrócenie vacatio legis" - podkreślił.

Zofia Popiołek z Twojego Ruchu wskazała, że jej klub popiera wszystkie zapisy projektu i go poprze. "Ten dziki rynek pracy trzeba wreszcie znormalizować" - mówiła. Zaznaczyła jednak, że jeśli chodzi o termin wejścia w życie nowych przepisów, to jej klub jeszcze się nad tym zastanawia.

Głosowanie w sprawie projektu zaplanowano jeszcze na trwającym do czwartku posiedzeniu Sejmu.

Projekt ustawy o polubownych metodach rozwiązywania sporów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA