REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy program e-Podatki od 2015 r.

Nowy program e-Podatki od 2015 r. / fot. Fotolia
Nowy program e-Podatki od 2015 r. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów wprowadzi nowy program e-Podatki, zgodnie z przyjętym harmonogramem w 2015 r. Możliwe opóźnienia w jego wprowadzeniu są związane z ulepszeniami, które zapewnią wyższy standard produktu.

REKLAMA

Biuro prasowe MF podało w piątek, że konta na Portalu Podatkowym będzie można zakładać na przełomie marca i kwietnia 2015 r., choć początkowo planowano, że przez portal będzie można rozliczać się z fiskusem od sierpnia br. Według MF w związku z koniecznością renegocjacji kontraktu z firmą Sygnity termin produkcyjnego uruchomienia Portalu Podatkowego musiał zostać przesunięty na marzec 2015 roku. "To opóźnienie wynikło z przyczyn leżących po stronie wykonawcy, który nie dostarczył na czas zamówionych produktów informatycznych" - poinformowało PAP Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

Miesiąc temu ministerstwu udało się jedynie udostępnić ogólnodostępną część portalu - witrynę, na której nie można się zalogować. Docelowo Portal Podatkowy ma się składać z witryny ogólnodostępnej oraz dostępnej tylko dla podatników zalogowanych. Korzystając z tej drugiej części, będzie można dokonywać rozliczeń podatkowych czy prowadzić korespondencję z fiskusem.

W reakcji na informacje MF spółka Sygnity poinformowała PAP w komunikacie, że Program e-Podatki jest realizowany zgodnie z przyjętym harmonogramem i uzgodnieniami z zamawiającym.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jak sporządzić wniosek o umorzenie podatku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Informacje, że opóźnienia są winą Generalnego Wykonawcy, nie odpowiadają rzeczywistej sytuacji i nie są wynikiem niedostarczenia produktów technologicznych, a skutkiem uzgodnionej z Zamawiającym zmiany w architekturze projektu, której celem jest zapewnienie jeszcze wyższego standardu finalnego produktu, jaki otrzyma Podatnik" - podała firma. W komunikacie zaznaczono, że spółka jest zaskoczona komentarzem MF, tym bardziej, że - jak wskazano - jeszcze w sierpniu ministerstwo zapewniało, iż jego priorytetem jest niezawodność systemu, w związku z tym przedsięwzięcie trzeba należycie dopracować, a to będzie wymagało czasu.

Wyjaśniono, że przyjęta pierwotnie architektura e-Podatków w toku prac uległa znaczącym zmianom. Doszły nowe elementy i funkcjonalności, które w trakcie realizacji projektu wskazali pracownicy administracji podatkowej. "Dlatego też wspólnie z Zamawiającym podjęliśmy niełatwą decyzję o przebudowie architektury i harmonogramu prac. Stąd konieczność podpisania aneksu" - wyjaśniono.

"Program e-Podatki to jeden z ważniejszych projektów aktualnie realizowanych w sferze administracji publicznej. To projekt o wysokiej wrażliwości z wielu względów, jednak najważniejszym jest fakt, że dotyczy finansów państwa i portfela każdego z nas. Dlatego też obu stronom, zarówno Ministerstwu, jak i Sygnity, niezmiernie zależy, aby dostarczony system nie tylko spełniał oczekiwania związane z datą jego oddania, ale także był rozwojowy i gotowy na ewentualne zmiany oraz rozbudowy w przyszłości, jeżeli zajdzie taka potrzeba" - napisano w stanowisku Sygnity.

Spółka zaznaczyła, że budując system, musi przewidywać i brać pod uwagę takie aspekty jak: zmieniające się prawo podatkowe, nowy sposób rozliczeń, interpretacje czy nowy wzór dokumentów. "Każdy element ma znaczenie i musi zostać dokładnie zweryfikowany" - podkreślono.

Zgodnie z informacją Sygnity bazą dla projektu jest Gen-Tax, produkt amerykańskiego podwykonawcy Sygnity Projektu e-Podatki, firmy Fast Enterprises. Według spółki podwykonawca ten może się pochwalić historią wielu wdrożeń, zawsze zakończonych sukcesem.

Jak niedawno informował w Sejmie wiceminister finansów Jacek Kapica, pełne rozliczenie podatków PIT w ramach systemu e-podatki powinno być możliwe w 2015 r. W 2016 r. dołączy do niego obsługa podatku CIT, a w roku 2017 r. - obsługa podatku VAT. "W ten sposób prace nad systemem zostaną sfinalizowane w 2018 r." - mówił.

W piątek Sejm uchwalił nowelizację kilku ustaw podatkowych, która ma umożliwić od przyszłego roku wstępne wypełnianie za podatników deklaracji PIT. Chodzi o zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych i zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Komu opłaca się podatek liniowy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA