| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > PIT od dochodów nieujawnionych jest niekonstytucyjny

PIT od dochodów nieujawnionych jest niekonstytucyjny

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczące podatku od dochodów nieujawnionych przez podatników, są niezgodne z konstytucją - tak orzekł TK we wtorek (29 lipca br.) sygn. P 49/13. Przepisy pozostaną jednak w mocy jeszcze przez 18 miesięcy.

TK rozpoznawał połączone pytanie prawne WSA w Gorzowie Wielkopolskim oraz NSA, dotyczące zgodności z Konstytucją art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, ze zm.)), w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588, ze zm.),

Według WSA w Gorzowie konstrukcja podatku PIT dotycząca przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych obarczona jest mankamentami konstrukcyjnymi uniemożliwiającymi precyzyjne określenie przedmiotu opodatkowania.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Sprawozdawca składu orzekającego po ogłoszeniu wyroku powiedział, że TK oceniając zmianę, którą wprowadziła nowela z 2006 r. stwierdził, że ma ona nie tylko charakter wyjaśniający i doprecyzowujący, ale modyfikuje konstrukcję podstawy opodatkowania.

Sędzia podkreślił jednak, że analiza zmian wprowadzonych od 1 stycznia 2007 r. wskazuje, iż dotyczyły one innych elementów omawianej konstrukcji prawnej niż te, które były badane przed rokiem. Zaznaczył, że nowelizacja usunęła niektóre wątpliwości dotyczące obliczania podstawy opodatkowania w przypadku podatku od dochodów nieujawnionych, ale są to inne zagadnienia niż te, które zakwestionował TK w 2013 r. W efekcie Trybunał uznał, że zmiany w ustawie o PIT, które weszły w życie od stycznia 2007 r., nie usunęły zastrzeżeń TK w odniesieniu do wyrażeń użytych w przepisach.

TK orzekł jednocześnie, że obecnie obowiązujące przepisy stracą swoją moc dopiero po 18 miesiącach od ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Ten okres ma dać czas ustawodawcy na dokonanie niezbędnych zmian, tak by przepisy były zgodne z konstytucją.

Ułatwienia w dostępie do zawodu księgowego i doradcy podatkowego

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK