| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > PIT od dochodów nieujawnionych jest niekonstytucyjny

PIT od dochodów nieujawnionych jest niekonstytucyjny

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczące podatku od dochodów nieujawnionych przez podatników, są niezgodne z konstytucją - tak orzekł TK we wtorek (29 lipca br.) sygn. P 49/13. Przepisy pozostaną jednak w mocy jeszcze przez 18 miesięcy.

TK rozpoznawał połączone pytanie prawne WSA w Gorzowie Wielkopolskim oraz NSA, dotyczące zgodności z Konstytucją art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, ze zm.)), w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588, ze zm.),

Według WSA w Gorzowie konstrukcja podatku PIT dotycząca przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych obarczona jest mankamentami konstrukcyjnymi uniemożliwiającymi precyzyjne określenie przedmiotu opodatkowania.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Sprawozdawca składu orzekającego po ogłoszeniu wyroku powiedział, że TK oceniając zmianę, którą wprowadziła nowela z 2006 r. stwierdził, że ma ona nie tylko charakter wyjaśniający i doprecyzowujący, ale modyfikuje konstrukcję podstawy opodatkowania.

Sędzia podkreślił jednak, że analiza zmian wprowadzonych od 1 stycznia 2007 r. wskazuje, iż dotyczyły one innych elementów omawianej konstrukcji prawnej niż te, które były badane przed rokiem. Zaznaczył, że nowelizacja usunęła niektóre wątpliwości dotyczące obliczania podstawy opodatkowania w przypadku podatku od dochodów nieujawnionych, ale są to inne zagadnienia niż te, które zakwestionował TK w 2013 r. W efekcie Trybunał uznał, że zmiany w ustawie o PIT, które weszły w życie od stycznia 2007 r., nie usunęły zastrzeżeń TK w odniesieniu do wyrażeń użytych w przepisach.

TK orzekł jednocześnie, że obecnie obowiązujące przepisy stracą swoją moc dopiero po 18 miesiącach od ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Ten okres ma dać czas ustawodawcy na dokonanie niezbędnych zmian, tak by przepisy były zgodne z konstytucją.

Ułatwienia w dostępie do zawodu księgowego i doradcy podatkowego

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Koralewski

Aplikant radcowski, ekspert w dziedzinie prawa handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK