| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmę będzie można założyć w 7 dni

Firmę będzie można założyć w 7 dni

W Sejmie trwa drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o KRS. Posłowie chcą przyspieszyć rozpoczęcie działalności poprzez skrócenie czasu oczekiwania na NIP i REGON. W rezultacie firmę będzie można otworzyć w 7 dni.

Na trwającym posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się w drugim czytaniu rządowym projektem nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw. Głównym celem projektu jest przyspieszenie rozpoczynania działalności gospodarczej przez skrócenie czasu oczekiwania na uzyskanie numerów REGON i NIP. Rząd przewiduje, że proponowana nowelizacja pozwoli przedsiębiorcom uruchomić firmę w 7 dni, a nie ok. 25 dni, jak to jest obecnie. Zmiany powinny także ułatwić tworzenie miejsc pracy.

W myśl projektu, działalność będzie można rozpocząć już w momencie wpisu do KRS, gdyż jednocześnie będą nadawane REGON i NIP. Dane wpisane do KRS trafią od razu elektronicznie do rejestru GUS i Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników. Automatycznie nadane numery REGON i NIP zostaną następnie przekazane do KRS. Zatem podstawowe dane dotyczące przedsiębiorcy będą wymieniane między urzędami szybko i bez jego udziału, a razem z odpisem postanowienia o wpisie do KRS otrzyma on zaświadczenie o nadaniu numerów REGON i NIP.

Zapisz się na nasz newsletter

Projekt przewiduje, że przedsiębiorca będzie musiał zgłosić później tylko tzw. dane uzupełniające, nieobjęte wpisem do KRS, a potrzebne urzędowi skarbowemu, GUS i ZUS (np. numer konta bankowego). Jednak obowiązek ten nie będzie wstrzymywał rozpoczęcia działalności.

Zgodnie z projektem, nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 października 2014 r. Rząd przyjął projekt 7 stycznia 2014 r. Do Sejmu wpłynął on 23 stycznia 2014 r., a 28 stycznia 2014 r. został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. Pierwsze czytanie odbyło się 20 lutego 2014 r. Następnie projekt trafił do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która skierowała go do podkomisji nadzwyczajnej. 5 czerwca 2014 r. komisja przyjęła projekt z poprawkami m.in. przesuwającymi termin wejścia w życie nowelizacji z 1 października na 1 grudnia 2014 r.

Planowane zmiany w podatkach niekorzystne dla przedsiębiorców

Źródło: Sejm RP

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK