| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jednolite wzory pism ułatwią prowadzenie działalności

Jednolite wzory pism ułatwią prowadzenie działalności

Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 24 kwietnia 2014 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze standaryzacją niektórych wzorów pism w procedurach administracyjnych. Celem ustawy jest uproszczenie otoczenia prawnego i stworzenie ułatwień w wykonywaniu działalności gospodarczej przez przedsiębiorców.

Standaryzacja wzorów pism w procedurach administracyjnych umożliwi przeprowadzenie procesu elektronizacji tych procedur. Wprowadzone zostaną jednolite w skali kraju wzory pism wykorzystywane w procedurach administracyjnych, w szczególności wzory wniosków o wydanie zezwolenia, o wpis do rejestru, o zmianę danych w zezwoleniu lub w rejestrze, o wydanie licencji czy zgłoszenia danej działalności właściwemu organowi.

Elektronizacja procedur administracyjnych pozwoli na podwyższenie standardu usług świadczonych przez administrację publiczną, przyczyni się do usprawnienia e-administracji, pozytywnie wpłynie na szybkość postępowań i efektywność procedur administracyjnych oraz zmniejszy obciążenia administracyjne obywateli i przedsiębiorców, przyczyni się do poprawy jakości kontaktu między administracją a obywatelem.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Zainteresowany podmiot będzie mógł skorzystać z formularza elektronicznego, który pozwoli na sporządzenie wniosku zgodnego ze wzorem zamieszczonym w centralnym repozytorium wzorów dokumentów elektronicznych. We wzorze wniosku określone zostaną wszystkie wymogi, które podmiot musi spełnić oraz wymagane załączniki. Nie będzie zatem zmuszony do wyszukiwania wymagań określonych w przepisach prawa. Wszystkie dane konieczne do przekazania, poświadczające spełnianie warunków określonych w przepisach prawa, zostaną precyzyjnie i w sposób przejrzysty wskazane w odpowiednim wzorze.

Jednocześnie należy pamiętać, że złożenie ustandaryzowanych pism będzie możliwe zarówno w postaci papierowej, jak i elektronicznej, w zależności od wyboru wnioskodawcy, nie będzie jednak w zmienianych niniejszą regulacją ustawach wyłącznego wymogu prowadzenia postępowania na piśmie, przeciwnie będzie to tylko alternatywa do postępowania elektronicznego. W poszczególnych projektowanych przepisach brak stwierdzenia, że dany wzór pisma zostanie określony przez właściwego ministra w drodze rozporządzenia. Tym samym projektowane wzory dokumentów nie będą wiążące w tym sensie, że osoba składająca dane pismo w „tradycyjnej”, „papierowej” postaci będzie mogła skorzystać z danego wzoru, ale równoważne będą także pisma sporządzone nie według wzoru. Stąd w nowelizowanych przepisach ustaw, wzory pism w formie dokumentu elektronicznego będą dostępne w centralnym repozytorium wzorów dokumentów elektronicznych, umieszczonym na elektronicznej platformie usług administracji publicznej i w Biuletynie Informacji Publicznej organu odpowiedzialnego za opracowanie wzoru.

Mniej formalności i redukcja kosztów dla firm

Elektroniczny Punkt Kontaktowy dla przedsiębiorców

Źródło: Prezydent.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK