| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dotacje dla państw na rozwój przemysłu

Dotacje dla państw na rozwój przemysłu

Unia Europejska chce ożywić wzrost gospodarczy w państwach członkowskich poprzez zmianę przepisów. Przewidywane jest wsparcie finansowe przedsiębiorstw i możliwość inwestowania w większą liczbę inwestycji.

UE pragnie ułatwić rządom wspieranie przedsiębiorstw, zmieniając przepisy mające na celu ożywienie wzrostu gospodarczego i promowanie badań i innowacji.

Jednym z głównych celów reform jest skupienie zasobów na kontroli przypadków wsparcia udzielanego przez rządy (czy też „pomocy państwa” w nomenklaturze brukselskiej), które mogą wywołać poważne zagrożenie zakłócenia konkurencji.

W przyszłości przedsiębiorstwa będą mogły korzystać z różnych rodzajów pomocy obejmującej szerszy zakres działań oraz opiewającej na wyższe sumy. Nie będą również musiały związanych z nimi planów poddawać uprzedniej kontroli organów UE.

Zapisz się na nasz newsletter

Szacuje się, że dzięki wprowadzeniu nowych, zliberalizowanych przepisów kraje UE będą musiały powiadamiać Komisję o od 10 do 25 proc. przypadków pomocy państwa, a nie – jak do tej pory – o 40 proc. przypadków. Liczbę przypadków powiadamiania uda się zmniejszyć dzięki zmniejszeniu liczby kryteriów wymagających oficjalnego powiadomienia.

Około trzech czwartych dzisiejszego wsparcia rządowego i około dwóch trzecich dotacji zostanie zwolnionych z obowiązku powiadamiania Komisji, co ograniczy obciążenia administracyjne przedsiębiorstw, krajowych urzędników służby cywilnej i samej administracji unijnej.

Państwa członkowskie będą miały natomiast obowiązek publikowania w internecie szczegółów dotyczących każdego przypadku pomocy wynoszącej powyżej 500 tys. euro, udzielonej przedsiębiorstwom przez organy państwowe. Zapewni to innym krajom, przedsiębiorstwom i ogółowi społeczeństwa możliwość kontrolowania pomocy udzielanej przez państwa swoim gospodarkom na terenie całej UE.

Zyska na tym gospodarka

Dzięki nowym przepisom kraje UE uzyskają elastyczność umożliwiającą inwestowanie np. w klastry innowacji, infrastrukturę szerokopasmową lub ochronę zabytków w przypadkach, gdy pomoc taka ma na celu tworzenie miejsc pracy lub rozwój konkurencyjności.

Zmiany te powinny spowodować zwiększenie wydatków na badania, rozwój i innowację o 50 proc. do 2020 r. Obecnie na badania naukowe i innowacyjność UE przeznacza około 2 proc. swojego PKB. Zwiększając tę sumę o 3 proc., UE będzie inwestować tyle co USA i Japonia. To z kolei powinno pomóc przedsiębiorstwom we wprowadzaniu nowych produktów na rynek i tworzeniu nowych miejsc pracy.

Reformy, które wejdą w życie 1 lipca, są częścią szerszego pakietu środków mających na celu przyspieszenie procesu decyzyjnego w sprawach z zakresu konkurencji. W ciągu ostatnich kilku lat szczególne przepisy wprowadzono już w wielu sektorach , w tym m.in. w dziedzinie rozwoju regionalnego, finansowania ryzyka oraz portów lotniczych.

Wsparcie dla firm w trudnej sytuacji

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Słomka

Doradca podatkowy nr wpisu 09900, prawnik, zatrudniona w Instytucie Studiów Podatkowych na stanowisku konsultanta podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK