| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy z dodatnim wynikiem finansowym

Firmy z dodatnim wynikiem finansowym

Główny Urząd Statystyczny podał, iż w I kwartale 2014 r. przychody średnich i dużych przedsiębiorstw wzrosły o 2,7 proc. Wynik finansowy firm w tym roku wyniósł 21,3 mld zł, czyli o 3,6 mld zł wyższy niż w roku ubiegłym, w tym samym okresie.

Przedsiębiorstwa średnie i duże, czyli zatrudniające 50 i więcej pracowników, osiągnęły w 1. kwartale 2014 r. wyniki lepsze niż rok wcześniej, ale ten wzrost pokazuje, że ciągle jesteśmy w fazie przejściowej między osłabieniem a dobrą koniunkturą gospodarczą. Przychody firm z całokształtu działalności wzrosły bowiem jedynie o 2,7 proc., przy wzroście kosztów o 2,1 proc. Dane dotyczące wyników finansowych przedsiębiorstw w 1. kwartale 2014 r. przynoszą jednak kilka ważnych informacji.

Po pierwsze, w strukturze kosztów wg rodzaju znacznie szybciej rosły koszty wynagrodzeń (a także koszty usług obcych) niż pozostałe koszty. Potwierdza to wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw, w całym 1. kwartale wynagrodzenia wzrosły o 4,2 proc., czyli 2-krotnie szybciej niż koszty ogółem.

Po drugie, relatywnie niskiej dynamice wzrostu przychodów ze sprzedaży towarzyszyło stałe monitorowanie kosztów ogółem, w efekcie czego zwiększył się odsetek firm, które 1. kwartał zakończyły dodatnim wynikiem finansowy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Ciągle jednak prawie 1/3 firm (32,4 proc.) miała po 3. pierwszych miesiącach br. straty. Jednocześnie zysk netto przypadający na 1 przedsiębiorstwo, które zakończyło 1. kwartał 2014 r. dodatnim wynikiem finansowym był (nominalnie) o 100 tys. zł niższy niż 1. kwartale 2013 r. Czyli mamy dzisiaj więcej firm, które nie ponoszą strat, ale średni wynik finansowy netto przypadający na każde to przedsiębiorstwo jest o 3,5 proc. niższy niż w roku poprzednim.

Po trzecie, firmy zdecydowanie zwiększyły inwestycje, o 16,3 proc. (ceny stałe), do 19,5 mld zł. To prawie 92 proc. wyniku finansowego netto wypracowanego przez cały sektor przedsiębiorstw 50+. Zapewne na ten dobry wynik zapracowały w 1. kwartale zakupy przez firmy środków transportu (wynik zmieniających się od 1 kwietnia br. regulacji dotyczących podatku VAT od samochodów), bowiem nakłady na nie wzrosły o prawie 47 proc. Ale wzrosły także nakłady na maszyny i urządzenia, o prawie 10 proc. To bardzo dobry prognostyk na kolejne miesiące, bowiem nakłady firm na inwestycje w środki trwałe pokazują, że szykują się one do silniejszej poprawy sytuacji w gospodarce.

I po czwarte, wzrósł odsetek firm i liczba firm, które w 1. kwartale sprzedawały swoje produkty i usługi na rynki zagraniczne (do 48,5 proc. z 46,9 proc. w 1. kwartale 2013 r.). Oznacza to, że liczba eksporterów wśród firm średnich i dużych wzrosła o 170. To także bardzo dobra wiadomość, tym bardziej, że eksporterzy charakteryzują się lepszymi wynikami finansowymi niż sektor firm 50+.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »