| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe wzory deklaracji PCC-3 i informacji PCC-3/A

Nowe wzory deklaracji PCC-3 i informacji PCC-3/A

Od 1 września zmianie ulegną wzory deklaracji PCC-3 oraz informacji PCC-3/A. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych.

W obecnym stanie prawnym za pomocą środków komunikacji elektronicznej składana jest jedynie deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3). Brak jest natomiast możliwości złożenia w tej formie załączników – informacji o pozostałych podatnikach (PCC–3/A). Oznacza to, że w przypadku, gdy obowiązek podatkowy z tytułu dokonania czynności ciąży na kilku podmiotach, albo stronach umowy zamiany albo wspólnikach spółki cywilnej – solidarnie zobowiązanych do zapłaty podatku – brak jest możliwości złożenia deklaracji za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Dlatego, aby umożliwić także tym podatnikom składanie za pomocą internetu deklaracji PCC-3 oraz informacji PCC-3/A, niezbędne jest wprowadzenie ich nowych wzorów.

Projektowane zmiany mają więc na celu określenie wzorów formularzy, tak aby na podstawie danych w nich zawartych mogło nastąpić powiązanie deklaracji podatkowych z odpowiadającymi im załącznikami składanymi odrębnie przez solidarnie zobowiązanych podatników.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz newsletter

Proponuje się, aby powiązanie deklaracji PCC-3 i informacji PCC-3/A nastąpiło przez wykazanie w załącznikach do deklaracji PCC-3 składanych przez kolejnych podatników kwoty należnego podatku. Obecnie kwota ta jest wykazywana jedynie w deklaracji PCC-3. Jej powtórzenie, zgodnie z nowym wzorem PCC-3/A, jednoznacznie potwierdzi tożsamość zobowiązania, za którego zapłatę odpowiadają solidarnie z podatnikiem składającym PCC-3, pozostali podatnicy składający PCC-3/A.

Projektowane zmiany umożliwią więc podatnikom składanie deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych za pomocą środków komunikacji elektronicznej i przetwarzanie ich za pośrednictwem systemu e-Podatki, którego uruchomienie planuje się z dniem 1 września 2014 r.

Wsparcie w starcie - do 70 tys. zł pożyczki na start biznesu

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK