REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatki 2014/2015 - planowane zmiany przepisów

REKLAMA

Za nami duże zmiany w VAT. Ale podatnicy powinni szykować się do kolejnych istotnych zmian przepisów podatkowych. Jakie są najbliższe plany legislacyjne rządu i Ministra Finansów w zakresie prawa podatkowego. Informacji udzielił redakcji portalu Infor.pl Janusz Cichoń – sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Nowelizacja ordynacji podatkowej

18 marca 2014 r. Rada Ministrów przyjęła bardzo obszerne założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, przedłożone przez Ministra Finansów. Są to zmiany, które miałyby wejść w życie w latach 2015-2016.

REKLAMA

Najistotniejsze zmiany jakie przewiduje się w założeniach to niewątpliwie wprowadzenie pełnomocnictwa ogólnego w procedurach podatkowych, klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania oraz elektronicznej kontroli podatkowej i kontroli skarbowej.

Założenia przewidują korzystne dla podatników zmiany ukierunkowane na poprawę relacji z organami podatkowymi, rozszerzenie uprawnień podatników, wzmocnienie pozycji podatnika w kontaktach z organami podatkowymi, zniesienie obciążeń biurokratycznych. Tu w szczególności wprowadzenie nowej instytucji pełnomocnictwa ogólnego w procedurach podatkowych, unowocześnienie zasad doręczania pism podatnikom, wprowadzenie elektronicznej kontroli podatkowej i kontroli skarbowej, umożliwienie zapłaty podatku w imieniu podatnika przez inną osobę oraz zapewnienie otwartego i nieodpłatnego dostępu do Rejestru Zastawów Skarbowych za pośrednictwem Internetu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Podatki dochodowe

Oprócz wspomnianej już nowelizacji Ordynacji podatkowej, w najbliższym czasie realizowane będą przede wszystkim zmiany wynikające z przyjętego przez Radę Ministrów w dniu 18 marca 2014 r. projektu nowelizacji ustaw o PIT i CIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istotą tych zmian jest zracjonalizowanie procedur i poprawa sytuacji podatników oraz uszczelnienie systemu podatkowego.

Wymienić tu należy chociażby zmianę zasad opodatkowania świadczeń otrzymywanych przez klientów banku (tzw. cashback) w związku z prowadzeniem rachunku bankowego podatnika. Uproszczony zostanie sposób poboru podatku od takich świadczeń. Będą one opodatkowane zryczałtowanym podatkiem pobieranym przez płatnika (bank). Podatnik uzyskujący takie świadczenia nie będzie zatem obowiązany do samodzielnego opodatkowania tych świadczeń według skali podatkowej w zeznaniu.

Do 30 kwietnia rozliczenie za 2013 r.

REKLAMA

Poszerzony zostanie katalog zwolnień od podatku dochodowego. Zwolnione będą świadczenia mieszkaniowe otrzymane przez żołnierzy zawodowych. Nie będą opodatkowane również odszkodowania przyznane pracownikom na podstawie układów zbiorowych pracy, odszkodowania przyznane w związku z przewlekłością postępowań np. sądowych, a także wynagrodzenia z tytułu tzw. służebności przesyłu np. za posadowienie na gruncie stacji przesyłowej.

Niewątpliwie do korzystnych zmian należy zaliczyć także odroczenie opodatkowania przychodów z tytułu wnoszenia do spółki kapitałowej przez m.in. uczelnie wyższe i instytuty badawcze wkładu w postaci komercjalizowanej własności intelektualnej.

Wniesienie takiego wkładu nie będzie opodatkowane na dzień jego wniesienia, lecz dopiero po upływie pięciu lat od objęcia udziałów w spółce kapitałowej bądź w dacie ich sprzedaży, jeżeli nastąpi ona przed upływem tego pięcioletniego okresu. Zmiana ta powinna przyczynić się do wsparcia procesu komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych wytworzonych przez jednostki naukowe i twórców.

Wspomnieć należy również o zmianach o charakterze uszczelniającym system podatkowy. Najważniejszą z nich jest wprowadzenie do polskiego systemu podatkowego rozwiązania przewidującego opodatkowanie dochodów  zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC – Controlled Foreign Company), funkcjonującego w większości państw członkowskich OECD. Regulacje te mają przeciwdziałać zjawisku wyprowadzania z Polski zysków przedsiębiorstw poprzez wykorzystywanie w tym celu spółek położonych w krajach o niskim poziomie opodatkowania.

Ozusowanie zleceń - roczny imit składek i dłuższe vacatio legis


REKLAMA

Kolejnym rozwiązaniem o charakterze uszczelniającym jest propozycja wyłączenia stosowania zwolnienia w podatku CIT w odniesieniu do dywidend pochodzących z dochodu, który nie podlegał opodatkowaniu w państwie, w którym siedzibę ma spółka wypłacająca dywidendę. Zmiana ma przeciwdziałać sytuacjom nieopodatkowania dochodu zarówno w państwie położenia spółki zależnej, jak i państwie, w którym siedzibę ma spółka dominująca. Nieopodatkowanie takich dochodów jest sprzeczne z celem, dla którego wprowadzono to zwolnienie.

Oprócz zmian przyjętych przez Radę Ministrów w dniu 18 marca 2014 r., aktualnie konsultowane są także propozycje związane z automatycznym gromadzeniem w systemach informatycznych administracji podatkowej danych niezbędnych do uruchomienia w 2015 r. usługi wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych dla podatników PIT (PFR). Zarówno na płatników PIT oraz podmioty niepełniące funkcji płatnika zostanie nałożony obowiązek przekazywania administracji podatkowej informacji podatkowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Obowiązek ten będzie dotyczył płatników, którzy będą obowiązani do przesłania informacji za więcej niż pięciu podatników. Obowiązkiem tym objęte zostaną również biura rachunkowe, niezależnie od liczby podatników, za których przesyłane będą informacje. Pozostali płatnicy zachowają prawo do przekazywania dokumentów w formie papierowej. Elektronicznie zeznania roczne będą składać również podatnicy podatku CIT.

Ulga na dzieci po zmianach

 VAT

Planowana jest nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług w związku z implementacją do polskiego porządku prawnego przepisów unijnych dotyczących między innym określenia miejsca świadczenia w odniesieniu do usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych na rzecz konsumentów oraz wprowadzenia szczególnej procedury upraszczającej system rozliczania podatku VAT od tych usług.

Zmiana ta nie będzie jednak miała powszechnego charakteru, dotyczyć będzie bowiem tylko tych podatników którzy świadczyć będą takie usługi transgranicznie.

Prowadzone są również prace nad dostosowaniem niektórych przepisów do zapadających na bieżąco wyroków TSUE i NSA.

Mówiąc o planach legislacyjnych nie można pominąć przyjętego przez Radę Ministrów w dniu 11 marca 2014 r. projektu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym, o zmianie ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Projekt przewiduje wejście w życie ustawy z dniem 1 stycznia 2015 r., z tym że specjalny podatek węglowodorowy oraz podatek od wydobycia niektórych kopalin w zakresie gazu ziemnego oraz ropy naftowej będą pobierane dopiero od 2020 r. Do tego momentu podatnicy będą jednak zobowiązani dokonywać wszystkich czynności ewidencyjnych związanych z prawidłowym obliczeniem tych podatków.

Polskie firmy nie inwestują w międzynarodowe patenty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA