| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jak rozliczyć wielkanocne paczki dla pracowników?

Jak rozliczyć wielkanocne paczki dla pracowników?

Wielkanoc to okres, w którym pracodawcy chętnie dokonują na rzecz swoich pracowników dodatkowych świadczeń. Należą do nich m.in. przygotowane samodzielnie paczki. Takie działanie wywołuje skutki w podatku dochodowym oraz VAT.

Przychód pracownika

Paczki finansowane ze środków obrotowych stanowią dla pracownika przychód ze stosunku pracy, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym (art. 12 ust. 1 updof) i nie jest wyłączony z podstawy wymiaru składek ZUS. Tylko paczki sfinansowane z ZFŚS lub funduszu związków zawodowych mogą być zwolnione od podatku w ramach limitu rocznego 380 zł (art. 21 ust. 1 pkt 67 updof). W przedstawionym przypadku pracodawca powinien więc doliczyć wartość przekazanych paczek do przychodu pracownika ze stosunku pracy. Paczki mają być finansowane z jego środków obrotowych.

Korzystne dla przedsiębiorców zmiany w promocji zatrudnienia

Koszt pracodawcy

Paczki nabyte ze środków obrotowych pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (art. 22 ust. 1 updof). Są to tzw. koszty pracownicze, które są związane z budowaniem wśród pracowników dobrej atmosfery i lepszej motywacji do pracy, co przekłada się na ich lepszą efektywność. Takie wydatki można uznać za koszt uzyskania przychodów. Nie są natomiast kosztem paczki ufundowane ze środków ZFŚS (art. 23 ust. 1 pkt 42 updof).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Skórski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »