| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Leasing samochodów – zmiany w odliczaniu VAT

Leasing samochodów – zmiany w odliczaniu VAT

Od 1 kwietnia obowiązują nowe zasady odliczania VAT od samochodów. Zmiany dotyczą również umów leasingu samochodu, najmu, dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze. Jakie zmiany obowiązują przedsiębiorców, którzy leasingują samochody?

Pobierz: Nowy wzór informacji VAT - 26

Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 – multipakiet

Z art. 13 ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r. wynika, że podatnicy, którzy użytkują pojazdy samochodowe na podstawie zawartych do 31 marca 2014 r. umów najmu, dzierżawy, leasingu oraz innych umów o podobnym charakterze, które to pojazdy od 1 kwietnia 2014 r. nie uprawniają do pełnego odliczania VAT z faktur za czynsz (ratę), zachowują pełne prawo do odliczania VAT na dotychczasowych zasadach, pod warunkiem że:

● pojazd samochodowy będący przedmiotem tej umowy został wydany podatnikowi przed 1 kwietnia 2014 r. (art. 13 ust. 1 w zw. z ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r.),

● podatnik dokona rejestracji umowy u właściwego dla niego naczelnika urzędu skarbowego najpóźniej w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy o VAT, czyli w terminie 30 dni, licząc od 1 kwietnia 2014 r. (art. 13 ust. 1 w zw. z ust. 2 pkt 2 lit. b ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r.).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Przedsiębiorcy powinni złożyć informację VAT-26

Podatnicy muszą również pamiętać, że omawiany przepis przejściowy ma zastosowanie bez uwzględnienia zmian umowy dokonywanych od 1 kwietnia 2014 r. (art. 13 ust. 2 pkt 1 ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r.).

Czytaj więcej w artykule: "Nowe zasady odliczania VAT od samochodów – zmiany, które wchodzą w życie od 1 kwietnia 2014 r." >>

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »