| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Właścicielu firmy, sprawozdanie z korzystania ze środowiska złóż do końca marca

Właścicielu firmy, sprawozdanie z korzystania ze środowiska złóż do końca marca

31 marca mija termin złożenia wykazu korzystania ze środowiska i dokonania opłaty środowiskowej. Obowiązek dotyczy przedsiębiorców, którzy w swojej działalności korzystają ze środowiska.

Według ustawy Prawo ochrony środowiska przedsiębiorca korzystający ze środowiska powinien prowadzić aktualizowaną co roku ewidencję, która zawiera informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska.

Jak wyjaśnia Zbigniew Milkiewicz, prezes CCR Polska, opłaty za korzystanie ze środowiska zobowiązani są wnosić wszyscy, którzy w prowadzonej działalności wprowadzają gazy i pyły do środowiska, pobierają wodę z własnych ujęć, wprowadzają ścieki do wód lub ziemi a także składują odpady.

  • W praktyce oznacza to, że jeśli używamy w firmie samochodu, mamy własną kotłownię lub do produkcji pobieramy wodę, musimy pamiętać o prowadzeniu ewidencji i złożeniu wykazu o zakresie korzystania ze środowiska - podkreśla Zbigniew Milkiewicz.

Przedsiębiorco, współpracuj z samorządem i zaoszczędź na recyklingu

Od 1 stycznia 2013 roku sprawozdanie przedsiębiorcy składają raz do roku w urzędzie marszałkowskim, w terminie do 31 marca. Jeszcze niedawno prowadzący działalność gospodarczą musieli rozliczać się z ewidencji dwa razy w ciągu roku, ponadto byli zobowiązani do przekazywania informacji również do Wojewódzkiego Inspektora Środowiska oraz burmistrza miasta.  Obecnie to urząd marszałkowski przekazuje dane ze sprawozdania pozostałym jednostkom. 

Zgodnie z ustawą przedsiębiorca we własnym zakresie ustala wysokość należnej opłaty i wnosi ją na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego. Z opłaty zwolnieni są przedsiębiorcy, których roczna wysokość opłat nie przekracza 800 zł. Zwolnienie z opłaty nie oznacza jednak zwolnienia  z obowiązku złożenia wykazów o zakresie korzystania ze środowiska.

Firmy pożyczkowe stracą na proponowanych zmianach

Listę stawek za wykorzystanie środowiska oraz formularze można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

Źródło: CCR Polska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK