| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Właścicielu firmy, sprawozdanie z korzystania ze środowiska złóż do końca marca

Właścicielu firmy, sprawozdanie z korzystania ze środowiska złóż do końca marca

31 marca mija termin złożenia wykazu korzystania ze środowiska i dokonania opłaty środowiskowej. Obowiązek dotyczy przedsiębiorców, którzy w swojej działalności korzystają ze środowiska.

Według ustawy Prawo ochrony środowiska przedsiębiorca korzystający ze środowiska powinien prowadzić aktualizowaną co roku ewidencję, która zawiera informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska.

Jak wyjaśnia Zbigniew Milkiewicz, prezes CCR Polska, opłaty za korzystanie ze środowiska zobowiązani są wnosić wszyscy, którzy w prowadzonej działalności wprowadzają gazy i pyły do środowiska, pobierają wodę z własnych ujęć, wprowadzają ścieki do wód lub ziemi a także składują odpady.

  • W praktyce oznacza to, że jeśli używamy w firmie samochodu, mamy własną kotłownię lub do produkcji pobieramy wodę, musimy pamiętać o prowadzeniu ewidencji i złożeniu wykazu o zakresie korzystania ze środowiska - podkreśla Zbigniew Milkiewicz.

Przedsiębiorco, współpracuj z samorządem i zaoszczędź na recyklingu

Od 1 stycznia 2013 roku sprawozdanie przedsiębiorcy składają raz do roku w urzędzie marszałkowskim, w terminie do 31 marca. Jeszcze niedawno prowadzący działalność gospodarczą musieli rozliczać się z ewidencji dwa razy w ciągu roku, ponadto byli zobowiązani do przekazywania informacji również do Wojewódzkiego Inspektora Środowiska oraz burmistrza miasta.  Obecnie to urząd marszałkowski przekazuje dane ze sprawozdania pozostałym jednostkom. 

Zgodnie z ustawą przedsiębiorca we własnym zakresie ustala wysokość należnej opłaty i wnosi ją na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego. Z opłaty zwolnieni są przedsiębiorcy, których roczna wysokość opłat nie przekracza 800 zł. Zwolnienie z opłaty nie oznacza jednak zwolnienia  z obowiązku złożenia wykazów o zakresie korzystania ze środowiska.

Firmy pożyczkowe stracą na proponowanych zmianach

Listę stawek za wykorzystanie środowiska oraz formularze można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

Źródło: CCR Polska

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK