| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będą znaczne ułatwienia w sektorze ubezpieczeń

Będą znaczne ułatwienia w sektorze ubezpieczeń

Parlament Europejski przegłosował poprawki do projektu przepisów dotyczących zasad udzielania informacji przez agentów ubezpieczeniowych. Zakup ubezpieczenia ma być znacznie łatwiejszy i bezpieczniejszy.

Posłowie wprowadzili zmiany do projektu przepisów dotyczących sprzedaży ubezpieczeń na życie i innych produktów i usług ubezpieczeniowych, w celu wprowadzenia tych samych standardów dla udzielanych informacji oraz takich samych wymagań w odniesieniu do firm i pośredników ubezpieczeniowych na terenie UE.

Jasne informacje

Przed podpisaniem kontraktu, kupujący ubezpieczenie powinien otrzymać standardowe informacje, wyrażone prostym zrozumiałym językiem, dotyczące: typu ubezpieczenia, wymagań związanych z kontraktem, zakresu ubezpieczenia oraz ryzyka nieobjętego ubezpieczeniem, sposobu płatności, wypłacanych składek. Kupujący powinni również uzyskać informacje dotyczące całkowitego kosztu ubezpieczenia, włącznie z opłatami za porady i wykonane usługi. Sprzedający ubezpieczenia powinni być zobowiązani do podania własnych danych kontaktowych i ujawnienia wszelkich możliwych interesów będących w konflikcie z dobrem klienta.

Ponadto kraje członkowskie mogą nałożyć na pośredników ubezpieczeniowych obowiązek ujawniania wynagrodzenia, pobieranych prowizji oraz korzyści innych niż pieniężne, dodano w tekście.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Odpowiedź na potrzeby klienta

Wszyscy pośrednicy ubezpieczeniowi powinni podlegać obowiązkowi rejestracji przez upoważniony do tego organ, we własnym państwie członkowskim. Osoby zajmujące się kontaktami z klientem i sprzedażą powinny zostać przeszkolone, w celu jak najlepszego zrozumienia potrzeb i wymagań klienta.

Firmy sprzedające ubezpieczenia powinny być ubezpieczone od odpowiedzialności zawodowej, w wysokości, co najmniej €1,250,000.

W celu ochrony klientów przed niemożnością pokrycia roszczeń lub zwrotu składki przez pośrednika ubezpieczeniowego, pośrednik powinien ustanowić fundusz gwarancyjny lub posiadać trwałą zdolność finansową w wysokości 4% sumy rocznych pobranych składek.

Zobacz również: Zmiany w ustawie o listach zastawnych i bankach hipotecznych

Sprzedaż wiązana i łączona

Jeżeli ubezpieczenie oferowane jest wraz z inną usługą lub produktem dodatkowym jako element pakietu, klient powinien mieć możliwość zakupu poszczególnych jego części razem lub osobno, w zależności od potrzeb oraz otrzymać informacje dotyczące opłat, składek oraz ryzyka dotyczące każdego z komponentów.

Kolejne kroki

Parlament zagłosował tylko nad wprowadzonymi przez siebie poprawkami, bez głosowania legislacyjnego, w celu potwierdzenia swojej pozycji przed negocjacjami z państwami członkowskimi.

Zobacz: Obowiązkowe ubezpieczenia OC

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK