| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Unia Europejska przewiduje wzrost gospodarczy

Unia Europejska przewiduje wzrost gospodarczy

Kryzys finansowy w sektorze gospodarki widoczny jest każdym państwie członkowskim Unii. Niemniej jednak UE prognozuje wzrost gospodarczy o różnym natężeniu. Jest to zjawisko nietrwałe, ale z pewnością pozytywne.

Uwzględniając wszystkie najważniejsze wskaźniki, możemy stwierdzić, że obecne ożywienie gospodarcze powoli ugruntowuje się.

Od czasu opublikowania ostatniej prognozy jesiennej dla UE, perspektywy dla całej UE, jak i oddzielne, dla strefy euro, uległy poprawie. Z godnie z nimi wynoszący w 2013 r. 0,1 proc. wskaźnik PKB dla całej UE, w roku bieżącym ma wynieść 1, 5 proc., a w roku przyszłym 2 proc. Prognozy wzrostu dla strefy euro są nieco niższe i wynoszą odpowiednio 1,2 proc. w roku bieżącym i 1,8 proc. w 2014 r.

Szacuje się, że w roku bieżącym w całej UE zostanie odnotowane ożywienie gospodarcze oraz, że zacznie się ono umacniać w krajach graniczących ze strefą euro, które najbardziej odczuły skutki kryzysu. Mimo że różnice wzrostu gospodarczego utrzymają się, to zmniejszą się one między krajami najlepiej sobie radzącymi a tymi, które wciąż borykają się z trudnościami gospodarczymi. Przewiduje się, że w 2014 r. tylko Cypr i Słowenia wciąż będą odnotowywać ujemne roczne stopy wzrostu PKB; do 2015 r. gospodarki wszystkich państw członkowskich ponownie wkroczą na drogę wzrostu gospodarczego.

Olli Rehn, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. gospodarczych i walutowych oraz euro, oświadczył: „Począwszy od końca pierwszego semestru zeszłego roku w Europie zaczynamy odnotowywać ożywienie gospodarcze. Wzrost popytu wewnętrznego w roku bieżącym powinien pomóc nam w osiągnięciu bardziej zrównoważonego i trwalszego wzrostu gospodarczego. Przywrócenie równowagi europejskiej gospodarce jest trwającym procesem, poprawia się konkurencyjność zewnętrzna, szczególnie w krajach, które najbardziej ucierpiały z powodu kryzysu. Możemy uznać, że najgorszy etap kryzysu gospodarczego już jest za nami – niemniej jednak nie wolno nam osiadać na laurach, ponieważ ożywienie gospodarcze wciąż jest niewielkie. Aby je przyśpieszyć, i aby stworzyć więcej miejsc pracy, musimy kontynuować nasze reformy gospodarcze”.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Bezrobocie

Warunki na runku pracy w latach 2014–2015 ulegną jedynie nieznacznej poprawie. Będzie to spowodowane naturalnym opóźnieniem reakcji ryków pracy na ożywienie gospodarcze oraz ogólnie powolnym tempem wzrostu gospodarczego w UE.

Stopa bezrobocia w strefie euro ustabilizuje się w roku bieżącym. W 2015 r. przewiduje się jej nieznaczny spadek – do około 10,4 proc. w UE oraz 11,7 proc. w strefie euro. W okresie objętym prognozą utrzymają się znaczące różnice między krajami UE; szacuje się, że w bieżącym roku stopa bezrobocia utrzyma się na poziomie 4,8 proc w Austrii i 26 proc. w Grecji.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK