| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rynek aplikacji mobilnych zanotował znaczny wzrost

Rynek aplikacji mobilnych zanotował znaczny wzrost

Unijny rynek aplikacji mobilnych pnie się w górę. Z badań wynika, iż dzięki niemu w najbliższych latach może zanotować znaczny wzrost dochodów aż o 63 mld euro. Dodatkowo przybędzie 5 mln nowych miejsc pracy.

Na unijnym rynku aplikacji – programów przeznaczonych dla urządzeń przenośnych – zatrudnionych jest już 1 mln programistów i 800 tys. osób zajmujących się marketingiem i funkcjami pomocniczymi. Jak wynika z wydanego niedawno sprawozdania, liczba ta może do 2018 r. wzrosnąć do prawie 5 mln osób.

Unijny sektor aplikacji przynosi obecnie 17,5 mld euro rocznie. Dzięki zwiększeniu sprzedaży, intensyfikacji reklamy i rozszerzeniu zakresu zadań zleconych roczne przychody mogłyby wzrosnąć do 63 mld euro w ciągu najbliższych 5 lat.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zmiany w kwalifikacji pracowników

UE jest światowym liderem w zakresie gier do urządzeń przenośnych. Mimo to Unia cały czas pozostaje w tyle za USA, jeśli chodzi o szkolenie programistów i ich pensje.

Aby zaradzić temu problemowi, UE współpracuje na zasadach partnerskich z przedsiębiorstwami i innymi organizacjami w ramach „Wielkiej koalicji na rzecz miejsc pracy w sektorze cyfrowym”. Celem tej inicjatywy jest, by więcej osób – zwłaszcza osób młodych – posiadło odpowiednie umiejętności cyfrowe. Dzięki temu można by było obsadzić rosnącą liczbę wolnych etatów w unijnym sektorze IT.

Ponadto UE uruchomiła europejski portal otwartych zasobów edukacyjnych „Open Education Europa”, dzięki któremu studenci, profesjonaliści i instytucje oświatowe mogą dzielić się otwartymi, wolnodostępnymi zasobami edukacyjnymi.

Kłopoty techniczne

Jeśli UE ma osiągnąć swój potencjał w sektorze aplikacji, trzeba usunąć pewne słabe punkty. Do punktów tych należą: słaba łączność bezprzewodowa, problemy z łącznością transgraniczną i ograniczenia w usługach sieciowych w niektórych państwach członkowskich.

Problemem dla programistów w UE jest również brak usług 4G i interoperacyjności między amerykańskimi platformami takimi jak Android, iOS i Facebook. Faktyczna zależność od takich platform zmniejsza również zyski.

Zobacz również: ZUS wypłaci zawieszone emerytury

Pomoc dla unijnych przedsiębiorstw

W UE jest ponad 500 mln konsumentów – tak więc istnieje ogromny potencjał dla przedsiębiorstw i programistów. Aby ułatwić osobom z pomysłami dostęp do rynku, UE pracuje nad uproszczeniem przepisów unijnych w zakresie praw autorskich i udzielania licencji.

Aby wspierać technologie informacyjno-komunikacyjne i przedsiębiorczość online w Europie, UE uruchomiła inicjatywę „Startup Europe”, która umożliwia początkującym przedsiębiorcom współpracę z liderami rynku polegającą na wymianie pomysłów i rozwijaniu nowych produktów i usług.

Dalsze działania

Parlament Europejski dyskutuje obecnie nad inicjatywą „Łączność na całym kontynencie”. Inicjatywa ta obejmuje usprawnienie usług 4G i usług w zakresie dostępu szerokopasmowego, co będzie miało zasadnicze znaczenie dla przyszłości unijnego sektora aplikacji.

Zobacz: Unia Europejska zaostrza walkę z oszustwami podatkowymi

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »