| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > UE chce wprowadzić reformę w ochronie danych osobowych

UE chce wprowadzić reformę w ochronie danych osobowych

Komisja Europejska przedstawiła projekt kompleksowej reformy przepisów dotyczących ochrony danych osobowych. Przede wszystkim zmiany mają na celu wzmocnić sektor firm działających online.

Reforma ma polegać na wprowadzeniu jednolitego zestawu przepisów obowiązujących w całej UE. Mają one uprościć i ujednolicić przepisy z 1995 r., które w różny sposób wdrożono we poszczególnych krajach UE. Każdy z nas będzie miał łatwiejszy dostęp do swoich danych. Dzięki tzw. prawu do bycia zapomnianym będzie można usunąć informacje na swój temat, jeżeli nie będzie istnieć uzasadniona podstawa do ich przechowywania.

Krajowe organy nadzorujące ochronę danych otrzymają uprawnienia do nakładania kar na przedsiębiorstwa naruszające przepisy, a dane osobowe gromadzone do celów egzekwowania prawa będą lepiej chronione.

Obawy ze strony obywateli

90 proc. Europejczyków zgłasza obawy co do gromadzenia ich danych przez aplikacje mobilne bez ich zgody. 70 proc. ma wątpliwości co do sposobów, w jakie przedsiębiorstwa mogą wykorzystywać informacje na ich temat. Lepsza ochrona danych ma pomóc odzyskać zaufanie opinii publicznej.

Komisja Europejska przedstawiła projekt przepisów w styczniu 2012 r. Aby mogły one zacząć obowiązywać, muszą zostać zatwierdzone przez Parlament Europejski i Radę UE. Przewiduje się, że ma to nastąpić do końca roku. Unia stara się również przywrócić zaufanie związane z przepływem danych między UE i USA.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Skuteczna ochrona danych

Dane osobowe to wszelkie informacje na temat danej osoby, począwszy od adresu, a skończywszy na danych medycznych czy postach zamieszczanych na portalach społecznościowych. Zgodnie z Kartą praw podstawowych każdy obywatel UE ma prawo do ochrony danych osobowych.

Korzyści dla firm

Proponowane przepisy mają zmniejszyć koszty administracyjne, jakie ponoszą przedsiębiorstwa. Oszczędności szacuje się na 2,3 mld euro rocznie.

Wszystkie firmy będą miały równe szanse, ponieważ te same przepisy w zakresie ochrony danych będą miały zastosowanie do wszystkich przedsiębiorstw działających w UE, nawet jeśli ich siedziba znajduje się poza UE. Aby zmniejszyć obciążenia finansowe, przewiduje się pewne wyjątki dla małych firm.

Zobacz również: Małe firmy łatwiej pozyskają środki finansowe

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK