| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Samozatrudnieni mają mniejszy katalog świadczeń socjalnych

Samozatrudnieni mają mniejszy katalog świadczeń socjalnych

Samozatrudnienie jest dość powszechną formą świadczenia pracy. W Unii Europejskiej w taki sposób pracuje już niemal 15 proc. osób zatrudnionych. Zaletami tej formy zatrudnienia są bardziej elastyczne godziny pracy czy większa kontrola własnych projektów.

Niestety, cieszą się oni znacznie uboższym katalogiem świadczeń socjalnych. 14 stycznia Parlament przyjął rezolucję, wzywającą do wprowadzenia nowych rozwiązań dla rosnącej liczby osób samozatrudniających się.

Co jest największym problemem w kwestii zabezpieczenia socjalnego samozatrudniających się?

W wielu państwach członkowskich nie są oni w pełni objęci świadczeniami emerytalnymi, przez co ryzyko życia w ubóstwie na starość jest bardzo wysokie. Dużo niższy jest również poziom ochrony takich osób w przypadku chęci wzięcia urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego, czy w momencie utraty pracy.

Kolejnym problemem jest tzw. fikcyjne samozatrudnienie - pracownicy zmuszani są do określenia sposobu wykonywania pracy w taki sposób, by pracodawca nie musiał ponosić zbyt wysokich kosztów. To niszczy konkurencyjność, łamie prawa pracownicze i grozi ryzykiem wystąpienia dumpingu socjalnego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jak możemy sobie poradzić z tymi zagrożeniami?

Kraje UE powinny lepiej kontrolować swoje schematy ubezpieczeń społecznych, bo pojawiające się restrykcje ograniczają mobilność pracowników. Mechanizm zabezpieczeń, związanych z przejściem na emeryturę, niezdolnością do pracy, urlopem wychowawczym lub macierzyńskim oraz utratą pracy powinien przewidywać środki na miarę potrzeb osób samozatrudnionych.

Należy też jasno sprecyzować definicję fikcyjnego samozatrudnienia, a na pracodawców, zmuszających do wyboru takiej formy pracy, nakładać wysokie kary. Samozatrudnienie nie może być wykorzystywane do unikania płacenia składek na świadczenia socjalne.

Zobacz również: Samozatrudnienie - czy to mi się opłaca?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK