| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Senat przyjął zmiany w OFE

Senat przyjął zmiany w OFE

Senat przyjął zmiany w ustawie o OFE bez poprawek. Jak przebiegało głosowanie?

Za ustawą głosowało 57 senatorów, 28 było przeciwnych, a 1 wstrzymał się od głosu. Wcześniej Senat większością głosów odrzucił wniosek opozycji dotyczący odrzucenia ustawy w całości.

Ustawa przewiduje, że ponad 50% oszczędności zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma być przekazane do ZUS-u. OFE nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa, będą mogły natomiast kupować inne papiery wartościowe, między innymi akcje. Przyszli emeryci będą mieli 4 miesiące na decyzję, czy chcą by ich środki na przyszłe świadczenia gromadzone były i w OFE i w ZUS-ie czy tylko w ZUS-ie. Na 10 lat przed emeryturą środki z OFE mają być stopniowo przekazywane na subkonto w ZUS-ie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kiedy ustawa wejdzie w życie?

Rząd stara się by ustawa weszła w życie jak najszybciej, bo efekty cięcia OFE uwzględniono już w projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok. Po wprowadzeniu nowych rozwiązań dług publiczny ma spaść o 146 miliardów złotych. Poza tym już w przyszłym roku o ponad 15 miliardów złotych ma się zmniejszyć dziura w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Rząd chce, by ustawa weszła w życie już 1 lutego przyszłego roku. Dzisiejsze głosowanie w Senacie oznacza, że prezydent będzie miał zagwarantowane przez Konstytucję 21 dni na decyzję w sprawie jej podpisania.

Przeciwnicy zmian twierdzą, że ustawa jest skokiem na kasę przyszłych emerytów i że jest niezgodna z Konstytucją. Minister pracy Władysław Kosiniak powtórzył dzisiaj, że nie obawia się o jej konstytucyjność. Wcześniej premier Donald Tusk mówił, że ustawa przygotowana została z niezwykłą starannością.

Zobacz również: Zmiany w OFE nie poprawią sytuacji sektora finansów publicznych

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KONDRAT Kancelaria Prawno-Patentowa

Kancelaria Prawno-Patentowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK