| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Senat przyjął zmiany w OFE

Senat przyjął zmiany w OFE

Senat przyjął zmiany w ustawie o OFE bez poprawek. Jak przebiegało głosowanie?

Za ustawą głosowało 57 senatorów, 28 było przeciwnych, a 1 wstrzymał się od głosu. Wcześniej Senat większością głosów odrzucił wniosek opozycji dotyczący odrzucenia ustawy w całości.

Ustawa przewiduje, że ponad 50% oszczędności zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma być przekazane do ZUS-u. OFE nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa, będą mogły natomiast kupować inne papiery wartościowe, między innymi akcje. Przyszli emeryci będą mieli 4 miesiące na decyzję, czy chcą by ich środki na przyszłe świadczenia gromadzone były i w OFE i w ZUS-ie czy tylko w ZUS-ie. Na 10 lat przed emeryturą środki z OFE mają być stopniowo przekazywane na subkonto w ZUS-ie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kiedy ustawa wejdzie w życie?

Rząd stara się by ustawa weszła w życie jak najszybciej, bo efekty cięcia OFE uwzględniono już w projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok. Po wprowadzeniu nowych rozwiązań dług publiczny ma spaść o 146 miliardów złotych. Poza tym już w przyszłym roku o ponad 15 miliardów złotych ma się zmniejszyć dziura w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Rząd chce, by ustawa weszła w życie już 1 lutego przyszłego roku. Dzisiejsze głosowanie w Senacie oznacza, że prezydent będzie miał zagwarantowane przez Konstytucję 21 dni na decyzję w sprawie jej podpisania.

Przeciwnicy zmian twierdzą, że ustawa jest skokiem na kasę przyszłych emerytów i że jest niezgodna z Konstytucją. Minister pracy Władysław Kosiniak powtórzył dzisiaj, że nie obawia się o jej konstytucyjność. Wcześniej premier Donald Tusk mówił, że ustawa przygotowana została z niezwykłą starannością.

Zobacz również: Zmiany w OFE nie poprawią sytuacji sektora finansów publicznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jobs Plus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK