| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Aktualności

Wyłudzone zwolnienia kosztują 0,5 mld zł rocznie

Aktualizacja: 14.05.2008

Zasadność co dziesiątego zwolnienia lekarskiego jest podważana przez ZUS. Lekarzy wystawiających zwolnienia prawie nikt nie kontroluje. Pracodawcy rzadko występują do ZUS o skontrolowanie chorego pracownika. »

Za niedopracowane zmiany dla kas fiskalnych zapłaci podatnik

Aktualizacja: 14.05.2008

Projekt nowego rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych poza korzyściami dla podatnika wynikającymi z oszczędności w zużyciu drogiego papieru może też przysporzyć podatnikom kłopotów. Resort finansów musi dopracować jego przepisy. Inaczej za błędy Ministerstwa Finansów zapłaci podatnik. »

Słabną nastroje w europejskim sektorze usług

Aktualizacja: 14.05.2008

Optymizm europejskich firm z sektora usług opadł pod wpływem narastających obaw, że trudniejsze warunki kredytu odbiją się niekorzystnie na zyskach. »

Inflacja w kwietniu wyhamowała

Aktualizacja: 14.05.2008

Tempo wzrostu cen spada i RPP może wstrzymać się z kolejną podwyżką stóp procentowych do czerwca. »

Wyższe odpisy na fundusz

Aktualizacja: 13.05.2008

Pracodawcy, którzy tworzą fundusz socjalny, muszą do końca maja wpłacić na jego konto nową, wyższą ratę tzw. odpisu podstawowego. »

Trudniej będzie zmusić firmę do umowy o pracę

Aktualizacja: 13.05.2008

Ponad 31 tys. osób pracujących bez umów o pracę uzyskało je po ubiegłorocznych interwencjach Państwowej Inspekcji Pracy. Pracodawcy coraz częściej dbają o warunki zatrudnienia, bo na rynku brakuje pracowników. Rząd chce ograniczyć uprawnienia inspektorów pracy dotyczące przymuszania firm do zawarcia umowy o pracę. »

Trudniej o dotacje ponad 1 mln zł

Aktualizacja: 13.05.2008

Sam weksel już nie wystarcza, by dostać dotację powyżej 1 mln zł, urząd zażąda innych zabezpieczeń, np. hipoteki. To ogranicza dostęp do unijnych funduszy słabszych finansowo beneficjentów, czyli mniejszych firm. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego planuje jesienią zmienić niefortunne rozporządzenia. »

Od czerwca firmom łatwiej będzie przesyłać e-deklaracje

Aktualizacja: 13.05.2008

 • 30 kwietnia w systemie e-Deklaracje miała zostać uruchomiona usługa aktualizacji danych rejestracyjnych o podmiocie. Czy podatnicy mogą już z niej korzystać? »

Koniec ze stabilną inflacją, do sierpnia ceny będą rosły szybciej

Aktualizacja: 13.05.2008

Od grudnia 2007 r. do kwietnia 2008 r. tempo wzrostu cen oscylowało w okolicach 4 proc., ale już od maja ceny będą rosły szybciej, prawdopodobnie do sierpnia, kiedy to inflacja osiągnie 4,7-4,8 proc. »

O inwestycji nie decydują jedynie podatki

Aktualizacja: 13.05.2008

Dla bardzo wielu krajów, np. dla USA, takie wyniki, jakie osiąga dziś polska gospodarka, są nieosiągalne. Prowadzący firmy narzekają na wiele absurdów prawnych, w tym i podatkowych. Nie należy jednak demonizować ograniczeń, o jakich często mówi biznes. »

Ma być mniej tajemnic w bankach

Aktualizacja: 13.05.2008

Banki będą mogły informować prokuratora o kontach osób prowadzących działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy oraz banki są przeciwni ograniczeniu tajemnicy bankowej i obawiają się nadużyć. Eksperci uważają zmianę za niecelową i łamiącą konstytucyjne prawa i wolności obywateli. »

Będą wspólne rachunki spółek

Aktualizacja: 12.05.2008

Umowę wspólnego rachunku bankowego będą mogły zawierać osoby prawne. Umożliwi im to wspólne zarządzanie finansami. »

Firmy boją się zatrudniać osoby w wieku przedemerytalnym

Aktualizacja: 12.05.2008

 • W ramach programu aktywizacji osób po 50. roku życia rząd rozważa skrócenie z czterech do dwóch lat okresu chroniącego przed zwolnieniem pracowników w wieku przedemerytalnym. Czy to dobry pomysł? »

Mniej formalności w VAT

Aktualizacja: 12.05.2008

Komisja Przyjazne Państwo wniosła do Sejmu projekty zmian w VAT. Większość propozycji ma na celu likwidację barier administracyjnych. Zmiany nie mają znacznego wpływu na zmniejszenie obciążeń podatkowych. »

PARP rozpoczęła konkursy na wsparcie przedsiębiorstw

Aktualizacja: 12.05.2008

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczęła konkursy na unijne dotacje dla przedsiębiorców. Do podziału jest 1,5 mld zł. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK