| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Aktualności

111 mln euro na badania i rozwój dla firm z Polski wschodniej

Aktualizacja: 16.01.2009

W przyszłym miesiącu ruszy konkurs na unijne dotacje na działalność badawczo-rozwojową w pięciu województwach Ściany Wschodniej. Do podziału jest ponad 111 mln euro. »

Małe firmy nie powinny zatrudniać inspektorów

Aktualizacja: 15.01.2009

Nowe obowiązki pracodawców związane z ochroną przeciwpożarową powinny być zróżnicowane ze względu na liczbę zatrudnionych pracowników oraz formy korzystania z obiektów pracy. »

Do 20 stycznia można wybrać podatek

Aktualizacja: 15.01.2009

Z prawa wyboru formy opodatkowania korzystają przedsiębiorcy oraz osoby uzyskujące poza działalnością gospodarczą przychody z najmu i dzierżawy. »

Firma po szkodzie, polisa będzie droższa

Aktualizacja: 15.01.2009

Po kilku latach nieprzerwanych spadków stawek za ubezpieczenia mienia firm w tym roku branża ubezpieczeniowa spodziewa się stabilizacji, a nawet niewielkiego wzrostu cen. »

Deweloperzy ograniczają dostęp do usług internetowych

Aktualizacja: 15.01.2009

Spółdzielnie i deweloperzy nie mają prawa ograniczać operatorom telekomunikacyjnym dostępu do nieruchomości. Prezes UOKiK może uznać, że deweloper ogranicza konkurencję i nadużywa pozycji dominującej na lokalnym rynku. Operator, który poniósł szkodę w efekcie naruszenia prawa konkurencji, ma prawo dochodzić odszkodowania. »

2,9 mld zł na dopłaty do pensji i składek

Aktualizacja: 14.01.2009

W tym roku firmy otrzymają około 2 mld zł na dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych oraz 900 mln na refundację ich składek ZUS. »

Koszty nie wpłyną na odliczenie

Aktualizacja: 14.01.2009

Odliczenie VAT nie jest już uzależnione od zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów. »

Brak wyceny remanentu to wykroczenie

Aktualizacja: 14.01.2009

Podatnik musi dokonać wyceny spisu z natury najpóźniej w terminie 14 dni od dnia jego zakończenia. Brak wyceny to wykroczenie skarbowe, za które podatnik może zostać ukarany. »

Przejście na euro ułatwi firmom rozliczenia księgowe

Aktualizacja: 14.01.2009

Obecnie zawieranie przez polskie spółki transakcji w euro wymaga ich ewidencji księgowej w walucie polskiej. W wyniku tych przeliczeń powstają różnice kursowe, które ujmowane są w księgach jako przychody lub koszty finansowe. »

411 bankructw firm w 2008 roku

Aktualizacja: 13.01.2009

Wyraźne pogorszenie sytuacji gospodarczej nie spowodowało w 2008 roku wzrostu liczby firm, które ogłosiły upadłość. W tym roku liczba bankructw może być nawet dwukrotnie większa. »

Konkursy dla firm ruszą w lutym

Aktualizacja: 13.01.2009

Co najmniej jeszcze miesiąc przedsiębiorcy będą musieli poczekać na pierwsze w tym roku konkursy o unijne dotacje na inwestycje. »

Straż pożarna: inspektorzy tylko w dużych firmach

Aktualizacja: 13.01.2009

Do końca stycznia 2009 r. inspektorzy pracy nie będą sprawdzać m.in., czy firmy zatrudniają inspektora ochrony przeciwpożarowej. Zmiany uciążliwych przepisów będzie domagać się Państwowa Straż Pożarna. »

Niższy VAT na żywność i ulgi dla firm

Aktualizacja: 13.01.2009

Obniżenia VAT na żywność z 7 do 6 proc. oraz wprowadzenia możliwości odliczania VAT od zakupu samochodów osobowych chce PiS w ramach pakietu antykryzysowego. »

Przedsiębiorcy łatwiej policzą opłatę środowiskową za emisję spalin

Aktualizacja: 13.01.2009

Firmy, które używają samochodów z nowymi, ekologicznymi silnikami, łatwiej policzą wysokość należnej opłaty środowiskowej. 1 stycznia 2009 r. weszło bowiem w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów z 14 października 2008 r. w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (Dz.U. nr 196, poz. 1217), które określa wysokość jednostkowych stawek za emisję spalin. »

Powstaje nowa siatka kar finansowych dla firm naruszających prawa konsumenta

Aktualizacja: 13.01.2009

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce nakładać grzywny na przedsiębiorców naruszających interesy konsumentów według bardziej transparentnych zasad. Przedsiębiorcy obawiają się automatyzmu ze strony urzędników. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK