REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Malta o krok bliżej do zostania kryptowalutowym rajem

 ONISZCZUK & ASSOCIATES
Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.
Malta o krok bliżej do zostania kryptowalutowym rajem /fot. shutterstock
Malta o krok bliżej do zostania kryptowalutowym rajem /fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W lipcu maltański parlament uchwalił trzy projekty ustaw, dając każdemu zainteresowanemu inwestorowi jasny obraz ram prawnych wymaganych do założenia legalnej działalności kryptowalut na Malcie. Jakie nowe rozwiązania prawne przewidują?

 Malta wprowadziła:

REKLAMA

  • ustawę Malta Digital Innovation Authority Act (MDIA Act), tworzącą Maltański Urząd ds. Innowacji Cyfrowych - organ, którego celem jest "zajęcie się rozwojem na Malcie wszystkich innowacyjnych rozwiązań technologicznych i innowacyjnych usług technologicznych".
  • ustawę Innovative Technology Arrangements and Services Act (ITAS Act), tj. ustawę o innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych i usługach,
  • ustawę the Virtual Financial Assets Act (VFAA), tj. ustawę o wirtualnym aktywach finansowych,

Ustawa o MDIA ustanawia Maltański Urząd ds. Innowacji Cyfrowych (MDIA), czyli organ, którego celem jest zajęcie się rozwojem na Malcie wszystkich innowacyjnych rozwiązań technologicznych i innowacyjnych usług technologicznych, w celu dążenia do rozwoju sektora innowacyjnych technologii na Malcie poprzez odpowiednie uznanie i uregulowanie odpowiednich innowacyjnych rozwiązań technologicznych i powiązanych usług. Ustawa MDIA daje Urzędowi szerokie uprawnienia do uznawania (certyfikowania) wnioskodawców, którzy stosują "innowacyjne rozwiązania technologiczne" (określone w art. 2 jako "elementy wewnętrzne, w tym oprogramowanie, kody, protokoły komputerowe i inne architektury, które są używane w kontekście DLT, inteligentne kontrakty i powiązane Aplikacje".

5 kluczowych zmian 2019 – PODATKI – Samochód w firmie, Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – więcej >>

Ustawa ITAS (ustawa o innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych i usługach) przewiduje rejestrację dostawców usług technologicznych i certyfikację rozwiązań technologicznych.

REKLAMA

Ustawa VFAA (ustawa o wirtualnych aktywach finansowych) reguluje głównie oferty ICO, dostawców usług VFA i agentów VFA. Ustawa nakazuje, aby żaden emitent nie mógł dokonać ICO bez uprzedniej publikacji białej księgi (white label), która została podpisana przez każdego członka Rady Administracyjnej emitenta (art. 3 ustawy VFA) i zawiera "informacje, które zgodnie ze szczególnym charakterem emitent i wirtualnych aktywów finansowych oferowanych publicznie, jest konieczne, aby umożliwić inwestorom dokonanie świadomej oceny perspektyw emitenta, proponowanego projektu i cech wirtualnego aktywów finansowych”. informacje te muszą być przedstawione w "łatwo zrozumiałej i zrozumiałej formie". Biała księga musi również zawierać ostrzeżenie, że "oferowanie wirtualnych aktywów finansowych nie stanowi oferty ani zachęty do sprzedaży instrumentów finansowych". Wreszcie, musi być zatwierdzone przez zarejestrowanego agenta, który musi być wyznaczony i być „cały czas w miejscu” z emitentem w celu zapewnienia zgodności z prawem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z ustawą o wirtualnych aktywach finansowych żadna osoba nie może świadczyć usługi VFA „na” lub „z” Malty, bez uzyskania wcześniejszej licencji wydawanej przez MFSA „Malty Financial Services Authority ”. Ustawa o wirtualnych aktywach finansowych reguluje całą gamę dostawców usług i usług świadczonych w odniesieniu do VFA obejmujących przyjmowanie i przekazywanie zleceń, realizację zleceń w imieniu innych podmiotów, prowadzenie transakcji na własny rachunek, zarządzanie portfelem, usługi powiernicze i usługi powiernicze, doradztwo inwestycyjne, lokowanie VFA i działanie giełdy VFA.

Zobacz: Prawo dla firm

Zgodnie z nowymi regulacjami, aby ustalić, czy dany składnik aktywów będzie rzeczywiście wirtualnym aktywem finansowym ("VFA"), musi on zostać wcześniej poddany tzw. testowi instrumentów finansowych ("FI Test"). FI Test jest wykonywany przez agenta VFA, którego wnioskodawca będzie musiał zaangażować, aby ubiegać się o licencję lub zarejestrować białą księgę. Agent VFA ma kluczowe znaczenie w prowadzeniu działalności związanej z kryptografią i blockchainem. Agent jest pomostem między firmą a władzami Malty. Po zakończeniu tego testu agent VFA i wnioskodawca będą mogli dokonać klasyfikacji i określić charakter proponowanych aktywów do rejestracji / wniosku.

Koniecznym będzie założenie na Malcie specjalnego funduszu „Malta Crypto Funds”. Fundusz ten będzie podlegał reżimowi PIF „Professional Investor Fund”, działającemu zgodnie z ramami regulacyjnymi Funduszu Maltańskiego.

REKLAMA

Odpowiedzialny za wydawanie licencji, których wyróżniamy kilka typów, dla funduszy inwestycyjnych, zgodnie z ustalonymi zasadami, jest Maltański Urząd ds. Usług Finansowych ("MFSA"). MFSA wymaga, aby na wszystkich poziomach Rada Dyrektorów, Kierownik, Administrator Funduszu, Spec. ds. Zgodności i MLRO oraz biegły rewident posiadali kompetencje w zakresie kryptowalut. Zarządzający musiałby zorganizować wewnętrzny komitet inwestycyjny złożony z trzech osób, z których jedna musiałaby udowodnić swoje kompetencje w dziedzinie DLT, IT oraz aktywów DLT (aktywa kryptograficzne).

Opisane w dużym skrócie trzy nowe akty prawne mają na celu zapewnienie solidnych ram prawnych i regulacyjnych w zakresie stosowania technologii blockchain i DLT - umożliwiając usługodawcom uznanie przez rząd za legalnie innowacyjne w zamian za zwiększenie zaufania publicznego do odpowiedzialności ten dynamicznie rozwijający się i najnowocześniejszy sektor. Malta regulując sprawy związane z blockchain dąży do tego, aby stać się jedną z najważniejszych i najbardziej pożądanych lokalizacji w tej przestrzeni.

Autor: Kamil Glapiński

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA