| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > ZUS opublikował wyniki kontroli zwolnień lekarskich

ZUS opublikował wyniki kontroli zwolnień lekarskich

ZUS opublikował wyniki kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Ile osób otrzymało prawo do zasiłku chorobowego? Jakie rozwiązania wprowadza ustawodawca?

Na mocy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. nr 60 poz. 636 z późn. zm.), lekarze orzecznicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzają kontrolę prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy.

W III kwartale 2013 r. lekarze orzecznicy przeprowadzili 114,8 tys. badań osób  posiadających  zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy,  w wyniku których wydano  15,4 tys.  decyzji  wstrzymujących  dalszą wypłatę zasiłku chorobowego. W omawianym okresie liczba dni ograniczonej - w efekcie badań - absencji z prawem do zasiłku chorobowego wyniosła 90,4 tys., a kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków osiągnęła 6 092,5  tys. zł.

Wyniki kontroli

Natomiast w  okresie I-IX 2013 r. lekarze orzecznicy przeprowadzili 368,0 tys. badań osób  posiadających  zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy,  w wyniku których wydano  48,1 tys.  decyzji  wstrzymujących  dalszą wypłatę zasiłku chorobowego. W omawianym okresie liczba dni ograniczonej - w efekcie badań - absencji z prawem do zasiłku chorobowego wyniosła 265,3 tys., a kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków osiągnęła 16 201,0 tys. zł.

W  ramach  kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich  pracownicy  ZUS-u w III kwartale 2013r. skontrolowali 36,8 tys. ubezpieczonych pozbawiając prawa do zasiłku 1,4 tys. osób, co w efekcie spowodowało cofnięcie zasiłków w łącznej kwocie 1 334,3 tys. zł.

Łącznie  w  okresie I-IX 2013 r.  skontrolowano  119,8 tys. ubezpieczonych pozbawiając  prawa do zasiłku 4,4 tys. osób, co w efekcie spowodowało cofnięcie zasiłków w łącznej kwocie 4 467,6 tys. zł.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

Kolejnym  rozwiązaniem, wprowadzonym ustawą z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (z późniejszymi zmianami), jest ograniczenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego do 100% przeciętnego wynagrodzenia. Z tego powodu w III kwartale 2013  r.  obniżono  wypłaty   o  39 866,0 tys. zł., natomiast w okresie I-IX  2013  r.  obniżono  wypłaty o 137 129,8  tys. zł.

Ponadto elementem dyscyplinującym ubezpieczonych jest obniżanie o 25% wysokości zasiłku chorobowego i opiekuńczego za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego. Obniżenie to ma miejsce w przypadku niedopełnienia obowiązku dostarczenia płatnikowi zaświadczenia lekarskiego w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Z  tego tytułu  w III  kwartale  2013r.  obniżono wypłaty zasiłków  o 1 690,3  tys. zł., a w  okresie I-IX  2013 r. o  6 132,2  tys. zł.

Łącznie kwota obniżonych i cofniętych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w  III kwartale 2013 r. wyniosła 48 983,1 tys. zł, a w  okresie I-IX  2013 r. - 163 930,6 tys. zł.

Zobacz również: Rozszerzenie gwarancji de minimis

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK