| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Opinia Kancelarii Prezydenta w sprawie OFE

Opinia Kancelarii Prezydenta w sprawie OFE

Kancelaria Prezydenta nie popiera w całości zmian w ustawie dotyczącej OFE. Swoje zastrzeżenia zgłosiła do Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Minister Michałowski wskazał, że w debacie publicznej oraz w konsultacjach, pojawiły się opinie o niezgodności projektu z Konstytucją. Zaznaczył, że Prezydent RP stoi na straży Konstytucji, dlatego Kancelaria Prezydenta ze szczególną uwagą obserwuje pojawiające się w procesie legislacyjnym opinie dotyczące zgodności wszystkich projektów ustaw z Ustawą Zasadniczą.

Jakie są zastrzeżenia?

Zastrzeżenia budzą takie projektowane zmiany, jak uchylenie dotychczasowych przepisów gwarantujących bezpieczeństwo i rentowność lokat oraz poważne zmiany w polityce inwestycyjnej (minimalny wymóg inwestycji w akcje na poziomie 75% oraz zakaz inwestowania w papiery wartościowe emitowane bądź gwarantowane przez Skarb Państwa). W czasie konsultacji wyłoniły się też wątpliwości dotyczące mechanizmu przekazania aktywów z OFE do ZUS, a następnie ich umorzenia.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

Minister przypomniał, że przy wprowadzaniu tak głębokich reform konieczne jest zapewnienie odpowiedniego czasu, aby adresaci zmian mogli się do nich dostosować. W tym kontekście zaproponowana vacatio legis może być niewystarczająca, a pod znakiem zapytania może stanąć dochowanie konstytucyjnego terminu 21 dni dla Prezydenta na podjęcie decyzji w sprawie tej ustawy.

Minister Michałowski wyraził nadzieję, że rząd uwzględni w dalszych pracach wymienione uwagi, a przed przesłaniem projektu ustawy do Sejmu.

Zobacz również: Konsultacje społeczne w sprawie OFE

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brzezińska Narolski Adwokaci sp.p

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »