| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wypłacanie zawieszonych emerytur będzie możliwe

Wypłacanie zawieszonych emerytur będzie możliwe

Zaległe świadczenia emerytalne będą wypłacane emerytom, których prawo do ich uzyskania zostało zawieszone. Jakie zmiany planuje wprowadzić rząd?

Emeryci, którym zawieszono świadczenia, będą mogli je odzyskać. Rząd przyjął projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od 1 października 2011 do 21 listopada 2012 roku.


Ministerstwo pracy pod kierownictwem Jolanty Fedak przygotowało przed dwoma laty przepisy zakazujące łączenia pensji z emeryturą. Wskutek ich wprowadzenia tysiące emerytów straciły świadczenia, które wypracowali sobie przez lata. Trybunał Konstytucyjny uznał jednak te przepisy za bezprawne.


Kiedy będą wypłacane zaległe świadczenia


Przyjęty przez rząd projekt ustawy wykonuje wyrok Trybunału. Zaległe świadczenia będą wypłacane emerytom, którzy nabyli prawa emerytalne przed 1 stycznia 2011 roku i po 30 września 2011 roku kontynuowali pracę u dotychczasowego pracodawcy. Podstawą do obliczenia należnej emerytury będzie suma zawieszonych świadczeń w okresie od 1 października 2011 do 21 listopada 2012 roku, z uwzględnieniem waloryzacji i odsetek określonych przepisami prawa.


W celu wypłaty zawieszonej emerytury, emeryt powinien złożyć wniosek do właściwego oddziału ZUS w okresie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Decyzję w sprawie wypłaty ZUS powinien podjąć w ciągu 60 dni.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK