| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zmiany w świadczeniach zdrowotnych dopiero od 2014 r.

Zmiany w świadczeniach zdrowotnych dopiero od 2014 r.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach zdrowotnych miała wejść w życie 25 października. Wprowadzałaby zmiany dotyczące możliwości korzystania z opieki zdrowotnej za granicą. Jednakże projekt zmian zacznie obowiązywać prawdopodobnie od marca 2014 r.

Ministerstwo Zdrowia nie zdążyło jednak na czas przygotować projektu tej ustawy, dlatego przepisy wejdą w życie najwcześniej w marcu przyszłego roku. Do tego czasu, pacjenci leczący się poza granicami kraju, nadal nie będą mogli skorzystać z uprawnienia do refundacji leczenia.


Dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Zofia Wilczyńska zaznacza, że dopóki ustawa nie wejdzie w życie, NFZ nie będzie mógł pokrywać kosztów leczenia Polaków przebywających poza krajem.


Z tą opinią nie zgadza się prezes Fundacji Watch Health Care Krzysztof Łanda. Twierdzi, że dysponuje ekspertyzami prawnymi, które jednoznacznie wskazują na nadrzędność prawa unijnego wobec prawa poszczególnych państw członkowskich Unii Europejskiej. - To, że resort zdrowia nie zdążył przygotować ustawy, nie może być powodem odebrania polskiemu pacjentowi możliwości refundacji leczenia za granicą - powiedział Krzysztof Łanda.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!


Wilczyńska zwraca jednak uwagę, że przepisy dyrektywy transgranicznej nie są sformułowane w sposób jasny, a tym samym pozostawiają możliwość doprecyzowania w przepisach krajowych każdego z państw wspólnoty.


Zgodnie z założeniami projektu ustawy, możliwość uzyskania przez pacjentów zwrotu kosztów leczenia w innych państwach UE będzie dotyczyła wyłącznie świadczeń gwarantowanych w Polsce. Kwota zwrotu będzie równa stawce, jaką NFZ płaci świadczeniodawcom za podobne procedury medyczne wykonywane w Polsce.


Nowe przepisy narzuca Polsce Unia Europejska, według której państwa członkowskie do 25 października powinny dostosować przepisy krajowe do dyrektywy o transgranicznej opiece zdrowotnej.


Zobacz również: Wspólny wzór deklaracji podatkowej VAT w całej UE

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Andrzejewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK