| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wzrost akcyzy na alkohol i papierosy

Wzrost akcyzy na alkohol i papierosy

Zgodnie z założeniami Rady Ministrów wzrośnie akcyza na alkohol i tytoń. Nie zmienią się za to płace w "budżetówce". Rząd przyjęła projekt nowelizacji ustawy okołobudżetowej.

Przewiduje on podwyżkę o 15 procent akcyzy na alkohol etylowy, co oznaczałoby że pół litra wódki zdrożeje o około 1.80 złotych. Akcyza na wyroby i susz tytoniowy ma wzrosnąć o 5 procent. 

Nowelizacja zakłada też zamrożenie na tegorocznym poziomie wynagrodzeń w sektorze finansów publicznych, a także funduszu świadczeń socjalnych. Zamrożone zostaną też wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, nie wzrosną również uposażenia oraz diety parlamentarne posłów i senatorów. 

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zgodnie z projektem, miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego będzie niezależne od minimalnego wynagrodzenia. Kwoty dofinansowania to: 480, 960 i 1.920 złotych w zależności od stopnia niepełnosprawności pracownika. Kwota dofinansowania będzie zwiększona o 640 złotych dla osób niepełnosprawnych z orzeczoną między innymi chorobą psychiczną, upośledzeniem umysłowym, zaburzeniami rozwojowymi oraz dla niewidomych. Rząd postanowił też zwiększyć wydatki na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. 

Projekt ustawy okołobudżetowej jest ściśle związany z projektem ustawy budżetowej na przyszły rok. Zawarte w nim rozwiązania dopełniają ten projekt, zapewniając jego prawidłową realizację.

Zobacz: Nie będzie podwyżki stóp procentowych

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »