| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wzrost aktywności zawodowej - raport NBP

Wzrost aktywności zawodowej - raport NBP

Z analizy Narodowego Banku Polskiego wynika, iż nastąpiła nieznaczna poprawa na rynku pracy. W II kwartale 2013 r. odnotowano wzrost płac w całej gospodarce a stopa bezrobocia jest niższa niż przeciętna w Unii Europejskiej.

Opublikowany 26 września br. cokwartalny raport Instytutu Ekonomicznego NBP o rynku pracy w II kwartale 2013 r. wskazuje na pierwsze oznaki ożywienia na tym rynku. Na obserwowany w tym okresie nieznaczny przyrost liczby osób pracujących (dane według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności BAEL) złożył się niewielki wzrost zatrudnienia przede wszystkim w przemyśle i usługach. Nadal ubywało pracowników w budownictwie i rolnictwie. Zmniejszył się udział osób pracujących na podstawie umów zawieranych na czas określony. Jednak zmiana ta mogła wynikać nie tylko z przekształcania kontraktów czasowych w umowy stałe, ale również z łatwiejszego dla pracodawców zwalniania osób na umowach czasowych. Co ciekawe, więcej osób zwalniają firmy duże (ponad 2 tys. załogi) niż małe (do 50 zatrudnionych), które bardziej optymistycznie od tych pierwszych widzą perspektywy powiększania załogi.


Wzrósł współczynnik aktywności zawodowej Polaków, głównie na skutek wzrostu aktywności zawodowej osób w wieku przedemerytalnym. Analitycy NBP zwracają przy tym uwagę, że zwiększeniu aktywności w stosunku do poprzedniego kwartału sprzyjało przesunięcie części prac polowych i budowlanych z I kwartału na II, ze względu na wyjątkowo długą w tym roku zimę.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!


Wyższe płace


Płace w całej gospodarce były wyższe o 3,3 proc. r/r (w I kwartale było to 2,6 proc.), a szybszy ich wzrost miał miejsce w sektorze publicznym niż w przedsiębiorstwach. Raport przypomina, że w przypadku Polski zharmonizowana stopa bezrobocia nieznacznie obniżyła się w lipcu br. do 10,4 proc. (według Eurostatu) i pozostaje na nieco niższym poziomie niż przeciętna dla całej Unii Europejskiej (10,9 proc.). Sytuacja w UE jest przy tym wysoce zróżnicowana, o czym przekonują dodatkowe analizy raportu. Dwie z nich poświęcone są bezrobociu wśród młodzieży:


- Podczas gdy w Niemczech, Austrii i Holandii bezrobocie wśród osób do 25 roku życia wynosi poniżej 10 proc., to analogiczny wskaźnik dla Portugalii i Włoch sięga prawie 40 proc., a dla Hiszpanii i Grecji ponad 50 proc.

- Choć w przypadku osób młodych prawdopodobieństwo bezrobocia jest o wiele wyższe niż w przypadku osób powyżej 30 roku życia, to kolejne generacje osób młodych na polskim rynku pracy są przeciętnie mniej zagrożone bezrobociem niż ich poprzednicy.


Trzecia z analiz dowodzi, że w Polsce znaczne przepływy na rynku pracy współwystępują z dość wysokim bezrobociem, podczas gdy w Czechach czy Estonii zależność jest odwrotna.


Zobacz również:
Konieczne zmiany w urzędach pracy

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »