| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zatrudnienie nadal spada

Zatrudnienie nadal spada

Zatrudnienie w przedsiębiorstwach, rok do roku, spadło w sierpniu br. o 0,5 proc., ale w stosunku do lipca wzrosło o 0,1 proc. - podał GUS. Kiedy możemy liczyć na wzrost zatrudnienia?

Na rynku pracy, niestety, nie widać ożywienia. Dane o zatrudnieniu w sierpniu br. świadczą o tym, że przedsiębiorstwa w dalszym ciągu bardzo ostrożnie zatrudniają nowych pracowników, nawet w okresie intensywnych prac sezonowych.

Co prawda, w tym miesiącu w stosunku do lipca zatrudnienie minimalnie wzrosło, jednak jak na okres prac sezonowych - to mało. Niestety, nie może to być zapowiedzią poprawy na rynku pracy. Co prawda ostatni odczyt wskaźnika PMI dla Polski wskazuje, że zatrudnienie w przemyśle powinno zacząć rosnąć, ale na razie skala tego wzrostu nie będzie zbyt duża. Przedsiębiorcy, nawet ci, którzy zwiększają sprzedaż i inwestują, bazują cały czas na tych pracownikach, którzy są już w firmach zatrudnieni.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jak wskazują tegoroczne badania MŚP prowadzone przez Konfederację Lewiatan, stopień wykorzystania zatrudnionych pracowników jest bowiem relatywnie niski. Najpierw zatem firmy będą zwiększać wykorzystanie posiadanych zasobów, wydajność pracy, a później - zapewne nie wcześniej niż w połowie przyszłego roku - zaczną powoli zatrudniać.

W kolejnych miesiącach br. możemy się niestety spodziewać pogorszenia sytuacji na rynku pracy. Już we wrześniu pracownicy sezonowi zaczną powoli wracać do rejestrów bezrobotnych, na rynku pojawi się nowa fala absolwentów.

Gdyby jednak ożywienie gospodarcze nabrało rozpędu, wówczas zapotrzebowanie na nowych pracowników zacznie powoli rosnąć, ale niestety naprawdę bardzo powoli.

Zobacz: Premiowanie i nagradzanie pracowników

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KPDA Biuro rachunkowe

Doradztwo podatkowe, księgowość dla firm i obsługa w zakresie sprawozdawczości, kadr i płac oraz audytu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK