REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa strategia pomocy dla bezrobotnych

REKLAMA

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce wprowadzić reformę rynku pracy poprzez aktywizację zawodów w sektorze usługowym. Proponowane zmiany dotyczyć będą m.in. profilowania bezrobotnych i udzielania im pomocy w zależności od panującej sytuacji na rynku pracy oraz samego bezrobotnego.

Konfederacja Lewiatan popiera inicjatywę ministerstwa pracy dotyczącą reformy rynku pracy. Zmiany w zakresie aktywizacji zawodowej od lat są wyczekiwane zarówno przez bezrobotnych, jak i podmioty prywatne dotąd nie dopuszczane przez powiatowe urzędy pracy na ten rynek usług. Niektóre propozycje resortu wymagają jednak istotnych zmian.

REKLAMA


Możliwość kontraktowania części usług aktywizacyjnych jest jednym z filarów przygotowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.


- Pomysł jest dobry, ponieważ dopasowuje system funkcjonowania do standardów europejskich, niestety wybór narzędzia decydującego o profilu bezrobotnego jakim jest elektroniczny formularz, pozostaje chybiony, ponieważ może prowadzić do błędnej klasyfikacji, a co za tym idzie błędnej pomocy dla bezrobotnego i pozostawaniu przez niego kolejne miesiące bez pracy - mówi Ewelina Pietrzak, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
Lewiatan pozytywnie ocenia pomysł zobowiązania jednostek sektora publicznego do ogłaszania informacji o wolnych miejscach pracy do powiatowych urzędów pracy oraz wprowadzenie możliwości uzyskania pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej. Pożyczka powinna na stałe zastąpić dotychczasowe dofinansowanie, co pozytywnie wpłynęłoby na rozwój przedsiębiorczości, ograniczając liczbę mikrofirm likwidujących działalność zaraz po upływie terminu, w którym byłyby zobowiązane do zwrotu kwoty dofinansowania.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM !!!


Propozycje zmian w działalności urzędów pracy

REKLAMA


Jednak część propozycji resortu pracy wymaga istotnych zmian, ponieważ nie wychodzi naprzeciw aktualnym zapotrzebowania rynku pracy, a jedynie na kolejne lata konstytuuje rozwiązania, które od lat nie przynoszą rezultatów. Wśród nich jest m.in. konieczność wzięcia udziału przez bezrobotnych w Programie Aktywizacja i Integracja. Udział w programie najczęściej opiera się na pracach społecznie użytecznych lub robotach publicznych, których wykonywanie raczej aktywizuje społecznie niż przybliża bezrobotnych do znalezienia zatrudnienia. Ponadto, czas trwania programu wynosi od 2 do 6 miesięcy, podczas których niepracujący od lat bezrobotny nadal nie otrzymuje pomocy, ponieważ dopiero po ukończeniu programu trafi do specjalistów z prywatnej firmy zajmującej się aktywizacją zawodową.
Stanie się tak jednak tylko wtedy kiedy powiatowy urząd pracy zleci część usług aktywizacyjnych podmiotowi zewnętrznemu, do czego nie zobowiązuje go ustawa, mimo że od lat sam nie potrafił znaleźć zatrudnienia dla bezrobotnych. Kontraktacja usług, mimo że wprowadzona do ustawy, dotyczy bardzo ograniczonego zakres podmiotowego - tzn. tylko bezrobotnych wskazujących na duże oddalenie od rynku pracy i znaczny brak gotowości do podjęcia pracy, a ponadto jest oparta na zasadzie dobrowolności co nie wróży jej szerokiego zastosowania. Szczególnie biorąc pod uwagę, że początkowo minister pracy chce ograniczyć możliwość jej zastosowania tylko do powiatowych urzędów pracy, które nie spełniły warunków i nie otrzymały dodatkowych środków z Funduszu Pracy w celu lepszego uzyskania efektywności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Takie przepisy niweczą powszechne zastosowanie kontraktacji i prowadzą do punktu wyjścia. Bowiem mimo przygotowania przez resort rewolucyjnych i nowoczesnych rozwiązań, ich stosowanie będzie incydentalne i nie zmieni w sposób odczuwalny sytuacji na rynku pracy.


Zobacz również:
Odmowa ponownego zatrudnienia

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA