| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym

Zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym

Zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym był przedmiotem wyroku NSA wydanego pod koniec lipca. Orzeczenie NSA umożliwia podatnikom skarżenie postanowień wydawanych przez Naczelników Urzędu Skarbowego w kwestii przedłużenia terminu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

 Zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym


Ekspert Pracodawców RP zwraca uwagę na fakt, że dzięki rozstrzygnięciu NSA, jeżeli w danym przypadku Naczelnik Urzędu Skarbowego podejmie decyzję o potrzebie dodatkowego zweryfikowania przedsiębiorcy, w konsekwencji czego przedłuży 60-dniowy termin ustawowy, powinien on szczegółowo uzasadnić wydane postanowienie, opierając się na dowodach wskazujących nieprawidłowe rozliczenie podatkowe przedsiębiorcy. - W sytuacji gdy nie ma takich dowodów, urzędnicy przedłużający termin zwrotu podatku VAT powinni zostać obciążeni odpowiedzialnością za utratę płynności finansowej przedsiębiorstw. W skrajnych zaś przypadkach - również za ich upadłość - podkreśla Jacek Cieplak.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


- Dotychczas stosowana praktyka Urzędów Skarbowych, polegająca na przedłużaniu ustawowych terminów - maksymalnie 60-dniowych, a tylko w niektórych przypadkach 25-dniowych - na zwrot podatku VAT, jest dla przedsiębiorców wyjątkowo niekorzystna -
zaznacza ekspert Organizacji. Dodaje, że każde wystąpienie przedsiębiorcy o zwrot należnego podatku VAT w praktyce kończy się czynnościami sprawdzającymi, kontrolą czy postępowaniem podatkowym.

Zobacz: Koszty kontroli w firmie

NSA orzekł, że postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego o przedłużaniu ustawowych terminów na zwrot podatku VAT są aktami wchodzącymi w zakres uprawnień wynikających z przepisów prawa, zgodnie z art. 3 par. 2 pkt 4 Ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, i na tej podstawie prawnej są zaskarżalne do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, co uznać należy za priorytet w rozliczeniach między Urzędem Skarbowym a przedsiębiorcami.

Jacek Cieplak uważa, że rozstrzygnięcia NSA są jak najbardziej uzasadnione i konieczne. Niewątpliwie mogą one wpłynąć na polepszenie sytuacji finansowej przedsiębiorstw. - Nareszcie zmierza się do uproszczenia prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oraz do ukrócenia dotychczasowych negatywnych praktyk Urzędów Skarbowych. Niestety na razie tylko w tym obszarze działania - zaznacza ekspert Pracodawców RP.

Zobacz: Koszty pomocy prawnej mogą obniżyć podatek

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Beata Mosór

Zastępca Dyrektora ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK