| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wniosek o interpretację podatkową - konieczna precyzja

Wniosek o interpretację podatkową - konieczna precyzja

Wniosek o interpretację podatkową musi zawierać precyzyjne określenie stanu faktycznego lub przyszłego. Brak precyzji może spowodować odrzucenie przez organ podatkowy wniosku o interpretację podatkową.

Wniosek o interpretację podatkową


Gmina zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na budowę hali sportowej. We wniosku gmina przedstawiła kilka wariantów zagospodarowania hali sportowej po jej wybudowaniu. Gmina chciała się dowiedzieć jak wygląda możliwość odliczenia VAT od wydatków poniesionych na budowę hali w przypadku  zastosowania każdego z rozważanych sposobów wykorzystania hali (wydzierżawienie hali, wniesienie aportem do spółki, sprzedaż innemu podmiotowi, samodzielne zarządzanie halą).


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Organ podatkowy odmówił udzielenia interpretacji. Wskazał, że intencją gminy nie jest uzyskanie oceny jej stanowiska w zakresie wpływu zaistnienia skonkretyzowanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego na jej obowiązki i uprawnienia wynikające z unormowań prawa podatkowego. W opinii organu podatkowego gmina nie pyta w istocie o skutki podatkowe konkretnego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, ale o sposób, w jakim powinien ukształtować stan faktyczny i zdarzenie przyszłe w celu zminimalizowania jego skutków podatkowych.


Sprawa trafiła do WSA, który stwierdził, że wniosek gminy nie dawał podstawy do odmowy wszczęcia postępowania w przedmiocie wydania pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Niekorzystny dla fiskusa wyrok WSA Minister Finansów zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego.


Zobacz: Interpretacja podatkowa rozwiąże wątpliwości

 
NSA zgodził się ze stanowiskiem Ministra Finansów, 25 lipca 2013 r. uchylił wyrok WSA i przekazał mu sprawę do ponownego rozpatrzenia. Z wyroku NSA wynika, że organ podatkowy może odmówić udzielenia interpretacji podatkowej, jeśli podatnik nie opisze precyzyjnie stanu faktycznego lub przyszłego.


Wyrok NSA z 25 lipca 2013 r. I FSK 1116/12


Zobacz: Interpretacja indywidualna - bezbłędny wniosek przyspiesza wydanie

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bielińska-Piechota

Ekspert ds. Kadr i Płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK