| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Restrukturyzacja firmy - projekt założeń ustawy

Restrukturyzacja firmy - projekt założeń ustawy

Celem projektu zmian jest umożliwienie firmom w trudnej sytuacji finansowej przeprowadzenie skutecznej restrukturyzacji firm. Jak ma się zmienić restrukturyzacja firmy?

Restrukturyzacja firmy


Projekt założeń, wypracowany przez Zespół sędziów, syndyków, ekonomistów oraz przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Gospodarki, wprowadza nowoczesne prawo restrukturyzacyjne, które daje przedsiębiorcom zagrożonym upadłością szansę na „nowy start”. Nowe prawo zawiera też zachęty dla firm do jak najwcześniejszego rozpoczynania procesów naprawczych. Ustawa wprowadzi cztery instytucje restrukturyzacji, oparte na sprawdzonych na świecie praktykach, dostosowanych do warunków polskiej gospodarki.


Najprostszą formą będzie tzw. „postępowanie w przedmiocie zawarcia układu”. W tym przypadku dłużnik wystąpi do wierzycieli i będzie z nimi prowadził rozmowy w sprawie zawarcia porozumienia. Efekty tych rozmów będą przedstawione sądowi do zatwierdzenia. Postępowanie przed sądem trwałoby około dwóch tygodni. Rozwiązanie to skierowane byłoby do przedsiębiorców, którzy są wypłacalni, ale spodziewają się problemów finansowych w najbliższym czasie.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Druga propozycja to „przyspieszone postępowanie układowe”, w którym do zawarcia „układu” będzie dochodzić na zwołanym przez sąd zgromadzeniu wierzycieli. W tym trybie majątek dłużnika byłby zabezpieczony poprzez zawieszenie egzekucji należności objętej „układem”.


Z kolei tzw. „postępowanie układowe” będzie prowadzone na analogicznych zasadach jak obecnie postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia „układu”. W tym przypadku przedsiębiorca będzie jednak nadal zarządzał swoim majątkiem, ale pod stałą kontrolą sądu i wierzycieli. Jeśli większość z nich zadecyduje o odebraniu firmie majątku, na podstawie uchwały będzie można tego dokonać.


Czwartą formą restrukturyzacji będzie „postępowanie sanacyjne”, czyli najbardziej zbliżone do obecnego postępowania likwidacyjnego. Będzie tu możliwe np. wypowiadanie niekorzystnych umów gospodarczych, umów o pracę, a dłużnik będzie miał znacznie ograniczone możliwości zarządzania majątkiem.


Zobacz: Opłacanie składek ZUS


Założeniem konsultowanego dokumentu jest też wprowadzenie nowoczesnych narzędzi teleinformatycznych do postępowania restrukturyzacyjnego, takich jak np. zgłoszenie wierzytelności w formie elektronicznej, czy utworzenie Centralnego Rejestru Upadłości. W rejestrze tym w formie elektronicznej znajdą się nie tylko postanowienia i obwieszczenia związane z procesami upadłościowymi, ale też wzory dokumentów i baza danych sądów, syndyków, biegłych itp.


Aby ułatwić wszystkim zainteresowanym udział w konsultacjach, projekt założeń do projektu ustawy - Prawo restrukturyzacyjne został opublikowany na platformie Ministerstwa Gospodarki „konsultacje on-line”  http://konsultacje.gov.pl/


Zobacz: Udzielenie urlopu na żądanie tylko za zgodą pracodawcy

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK