| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zmiany w ochronie własności przemysłowej

Zmiany w ochronie własności przemysłowej

Planowane są zmiany w ochronie własności przemysłowej. Zmiany maja objąć skrócenie czasu rozpatrywania zgłoszeń patentu z 3 do 2,5 roku oraz redukcję liczby postępowań odwoławczych m.in. w sprawach patentowych, znaków towarowych czy wzorów przemysłowych. Co jeszcze zmieni się w zakresie ochrony własności przemysłowej?

Zmiany w Prawie Własności Przemysłowej


Nowe rozwiązania umożliwią przedsiębiorcy składającemu wniosek w UP, ubieganie się  o częściowe zwolnienie z opłaty (maksymalnie do 80 proc. jej wartości)  za zgłoszenie do Urzędu znaku towarowego lub wzoru przemysłowego. Wnioskodawca będzie musiał jednak wykazać, że nie jest w stanie zapłacić całej kwoty.


W przypadku znaków towarowych projekt zakłada wprowadzenie instytucji tzw. „listów zgody” oraz systemu środków ulgowych. Dzięki „listom” zgłaszający będzie miał możliwość uzyskania prawa ochronnego na znaki towarowe podobne. Musi jednak zawrzeć umowę o koegzystencji z uprawnionym do korzystania z wcześniej zgłoszonego znaku towarowego.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Z kolei system środków ulgowych dotyczy przypadku, gdy zgłaszający lub właściciel znaku nie dotrzymał terminów procesowych. Projekt wprowadza dłuższy, bo 6-miesięczny czas (liczony od dnia, w którym termin na dokonanie określonej czynności upłynął) na wystąpienie z wnioskiem o przywrócenie terminu na dokonanie czynności procesowej.


W założeniach do nowelizacji Prawa Własności Przemysłowej zaproponowano też  dodatkowe rozwiązanie dotyczące patentu. Wprowadza ono tzw. „ulgę w nowości”. Dzięki niej zgłaszający będzie mógł uzyskać patent dla swojej innowacji pomimo ujawnienia wynalazku przez osoby trzecie. Będzie to jednak możliwe tylko w przypadku, gdy tzw. ujawnienie nastąpi nie wcześniej niż 6 miesięcy przed zgłoszeniem i będzie oczywistym nadużyciem w stosunku do zgłaszającego lub jego poprzednika prawnego.


Zobacz: Odpowiedzialność przedsiębiorcy za produkt


Proponowane ułatwienia dotyczą także prowadzenia elektronicznej korespondencji z Urzędem Patentowym. Nie trzeba będzie już używać certyfikowanego kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W praktyce oznacza to, że zwykły podpis elektroniczny zostanie uznany za równoważny z podpisem papierowym.


Dodatkowo, przebywające za granicą osoby fizyczne, które będą chciały zgłosić swój patent, wzór użytkowy, znak towarowy, wzór przemysłowy czy oznaczenie geograficzne w UP, nie będą musiały korzystać z usług rzecznika patentowego, co do tej pory było obowiązkowe.


Zobacz: Ochrona własności intelektualnej w przedsiębiorstwie

 
Zobacz: Jak prawidłowo zawrzeć umowę zlecenia?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »